Grönland Buzulunun Altında Göl Bulundu

Grönland Buzulunun Altında Göl Bulundu

Grönland bildiğimiz gibi bir kaç kilometrelik buz tabakasıyla kaplı. Bu buz tabakaları kıyı buzullarını beslediği çok sayıda erimiş su ve buzulaltı göl barındırıyor. Hatta buz tabakasının altında devasa bir kanyon da mevcuttur. Ama bu ada her zaman buzul kaplı değildi. 2 bucuk milyon yıl önce buzsuz olan bu ada zaman zaman buzsuz zamanlar da geçirdi. Fakat Grönland’ın en son ne zaman buzsuz olduğu pek de bilinmiyor. Kilometrelerce buz ile kaplı olduğundan o döneme ait fosil ve kalıntılara ulaşmak çok zor. 

Grönland Buzulunun Altında Göl Bulundu

Fakat araştırma yapan Columbia Üniveristesi’nden Guy Paxman ve ekibi Grönland’ın sıcak dönemlere ait bir zaman kapsülü olabilecek ilkel bir göl bulmuş olabileceklerini bildirdi. 

Bu keşif için NASA’nın IceBridge misyonuna ait radar verileri, manyetik ve yerçekimi ölçümlerini incelediler. 

Değerlendirme sonucu eski ABD Askeri üssü olan Camp Century’nin yakınlarında dikkat çekici bir yapı keşfedildi. Bu ilgi çekici yapı kuzeybatıda dik, güneybatıda ise eğimli bir yapıda 7100 kilometre genişlik  ile 160 kilometre uzunlukta geniş bir havzadır. Bu havzanın zemini sert granitten oluşurken içi daha az yoğunlukta tortul ile dolu. Bu tortu eski bir iç deniz ya da eski bir göl içerisinde birikmiş olabilir. Bu da günümüzde kilometrelerce buz ile kaplı bir alanın altında ilkel dev bir göl olduğu anlamına geliyor. 

Bu göl, radar verilerine göre 18 nehir ile besleniyordu. Güneyinde ise suyu sahile doğru ileten büyük bir nehir varmış. Derinliği ise 50 ila 250 metre arasında olduğu tahmin ediliyor. 

Bu ilkel göl buzlanmadan öncesine ait yaşamlara ile ilgili muazzam kalıntılar barındırıyor olabilir. Fosiller, polenler hatta yaşamın elverişli alanlarına ait kimyasal yapılar burunduruyor olabilir. Bilim insanları bu yüzden buralardan örnekler alınmasının önemli olduğunu belirtiyorlar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1398 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

1 geri izleme / bildirim

  1. Yeraltı Dünyasına Açılan 'Cehennem Kapısı' - Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*