Guguk Kuşları Nasıl Diğer Kuşları Kandırıyor?

Hile yapma konusunda usta olan dişi guguk kuşları, yavrularına bakma gibi bir derdi yoktur. O görevi üstenmesi için hazır yuva yapmış başka bir kuşu kandırır. Kayıtlı 150 türü bulunan guguk kuşu türü bulunur ve bunlar kuluçka parazitleridir.

Yumurtalarını diğer kuşların yuvaların yuvalarına bırakır ve o yumurtanın kendisine ait olduğunu düşündürmek için o kuşu kandırır. Dişi kuş yuvadan ayrıldığı zaman kendi yumurtasını hemen o yuvaya getirir. Hatta fazla yumurta varsa bir yumurtayı da yanında götürür.

Guguk kuşu yumurtadan çıktığında anne kuş bunu kolaylıkla anlayabilecek seviyede olsa da bazen kendisinden 6 kat büyüklüğe ulaştığında dahi ona annelik yapmaya devam ettiği örnekler var. Guguk kuşu genellikle yumurtadan çıkınca tek başına kalır. İlk çıkan guguk kuşu diğer yumurtaları yuvadan atar ya da yavruları. Kandırılan dişi kuş guguk kuşu büyüyüp yuvadan ayrılsa dahi ona annelik yapmaya devem edip yemek bulabilir.

Bu kandırmada bir kaç püf unsur bulunuyor. Öncelikle guguk kuşu çevrede yaşayan kuşların yumurta rengine benzer yumurtalar üretecek şekilde evrimleşmiştir. Diğer bir unsur ise yumurtlama zamanı geldiğinde guguk kuşları yırtıcı kuş seslerini taklit ederek diğer kuşların ilgisini dağıtırlar. Böylelikle guguk kuşu kolayca yuva sahibi kuşu kandırıp, kendi yumurtasını yuvaya yerleştirebilir.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here