Güneş Sistemi Dışında İlk Radyasyon Kuşağı Keşfedildi

Güneş sisteminin dışındaki Jüpiter büyüklüğündeki bir nesne, Jüpiter'in etrafındakilerden yaklaşık 10 milyon kat daha parlak bir radyasyon kuşağına (resimde gösterilmiştir) sahiptir. CHUCK CARTER, MELODİE KAO, HEİSİNG-SİMONS

Güneş Sistemi Dışında İlk Radyasyon Kuşağı Keşfedildi

Bu tür kuşaklar, kozmik bir bedenin içi ve çevresi hakkındaki ayrıntıların ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

Güneş sisteminin dışındaki Jüpiter büyüklüğündeki bir nesne, Jüpiter’in etrafındakilerden yaklaşık 10 milyon kat daha parlak bir radyasyon kuşağına (resimde gösterilmiştir) sahiptir. CHUCK CARTER, MELODİE KAO, HEİSİNG-SİMONS

Gökbilimciler ilk kez güneş sistemimizin dışındaki bir nesneyi çevreleyen bir radyasyon bandı tespit ettiler.

Astronomların 15 Mayıs’ta Nature Dergisi’nde bildirdiğine göre, enerjik elektronlardan oluşan bir kuşak Dünya’dan yaklaşık 18 ışıkyılı uzaklıkta Jüpiter büyüklüğündeki bir cismi çevreliyor. Elektronlar hareket ettikçe radyo dalgaları yayarlar. Bu tür radyasyon kuşakları, kozmik bir nesnenin manyetik alanının şekli, iç yapısı ve hatta belki uydusu olup olmadığı hakkında fikir verir.

Güneş sistemimizde, dünya çapında bir manyetik alana sahip her gezegenin radyasyon kuşakları vardır. Dünya, güneşten yakalanan elektron halkaları olan Van Allen kuşaklarına sahiptir. Jüpiter’in radyasyon kuşakları, parçacıklarının çoğunu volkanik ay Io’dan alır. Bu durumlarda, gezegenin manyetik alanı, tıpkı bir kavanozdaki ateşböcekleri gibi, gezegenin etrafındaki bir baloncuğun içinde elektronları hapseder.

Astronom Melodie Kao ve meslektaşları, güneş sisteminin dışında benzer kuşaklar bulmak için Hawaii’den Almanya’ya uzanan 39 radyo anteni ağıyla LSR J1835+3259 adlı Jüpiter büyüklüğünde bir nesneyi gözlemlediler. Çanaklar birlikte, etkili bir şekilde Dünya kadar geniş bir radyo teleskopu oluşturdu ve ekibin nesnenin ortamına odaklanmasına izin verdi.

Santa Cruz California Üniversitesi’nden Kao, ekibin Jüpiter’inkine çok benzeyen ancak 10 milyon kat daha parlak bir kemer tespit ettiğini söylüyor. Nesne, Jüpiter’den neredeyse 80 kat daha büyük, bu da onu ya küçücük bir yıldız ya da hidrojen füzyonunu sürdürmek için yeterince ağır olmayan yıldız benzeri soluk bir gövde olan devasa bir kahverengi cüce yapıyor.

Büyük bir gizem, elektronların nereden geldiğidir. Nesne bir yıldızın etrafında dönmüyor ve parlama yapmıyor gibi görünüyor. Kao, volkanik bir uydunun tasarıya uyacağını söylüyor, ancak bu yine de spekülatif.

LSR J1835+3259’un bir radyasyon kuşağına sahip olduğunu bilmek, gökbilimciler bu tür kuşakları doğrudan göremese bile, araştırmacıların gelecekte dış gezegenlerden gelen verileri yorumlamalarına yardımcı olacaktır.

Kao, “Ötegezegen manyetizması gerçekten emekleme aşamasında. Ötegezegen manyetik alanlarını karakterize edinceye kadar, yaşam hikayelerinin tüm bölümlerini kaçıracağız” diyor.

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Kaynaklar

MM Kao ve ark. Çözülmüş görüntüleme, ultra soğuk bir cücenin etrafındaki bir radyasyon kuşağını doğruluyor. Doğa _ 15 Mayıs 2023. Doi: 10.1038/s41586-023-06138-w.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 152 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*