Güneşimizdeki Enerji, Kardashev Skalası ve Dyson Küresi

Güneşimizdeki Enerji ve Kardashev Skalası

Günümüzdeki en önemli konulardan biridir enerji. Birçok kişinin temiz e. kaynakları hakkında konuştuğunu duymuşsunuzdur. Peki nedir bu temiz e. kaynakları. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, hidroelektrik enerjisi, jeotermal enerji, biokütle enerjisi, dalga enerjisi ve nükleer enerji. Bir bakıma güneş enerjisinin ortaya çıkması da nükleer enerjidir. Güneşte her saniyede 620 milyon ton hidrojen 615 milyon ton hidrojen açığa çıkmaktadır. Bunun sonucunda ise 10 üzeri 21 litre benzine eşdeğer seviyede enerji ortaya çıkmaktadır.

Bu enerjinin sayısal değeri 3,8 x 10 üzeri yirmi altıdır. bu Kardashev skalasında tip 2 medeniyetlerin elde ettiği enerjidir. Peki Kardashev skalası nedir? Kardashev skalası medeniyetlerin tükettiği enerji ile gelişmişliklerini sıralayan bir skaladır. tip 1 medeniyetler 10 üzeri 16 yani kendi gezegenlerine düşen energi kadar tüketim yapan, tip 2 medeniyetler 10 üzeri 26 yani gezegenlerinin bağlı olduğu yıldızın oluşturduğu enerji kadar tüketim yapanlar, tip 3 medeniyetler ise 10 üzeri 36 yani kendi galaksisindeki yıldızların enerjisini kullanabilen medeniyetlere denir. biz insanlık olarak henüz 0.70 civarlarındayız ama fizikçi Michio Kaku’ya göre 2100 senesi yakınlarında tip 1 medeniyet olacağız. Peki daha fazlasını nasıl yapacağız. Bunun için amerikalı teorik fizikçi Freeman Dysonın bir fikri var. Dyson Küresi. Peki nedir bu dyson küresi gelin bir bakalım. Dyson küresi alında güneşteki bütün enerjiyi alıp dünyada kullanılmasını sağlayacak, güneşin çevresini çepeçevre saran devasa bir yapıdır. Peki dyson küresi neden önemlidir, olumlu ve olumsuz tarafları nedir. 

Neden Dyson Küresi Yapılmalıdır?

Günümüzde enerji çok ciddi bir problem. Fosil yakıtların hem tükenecek olması hem de hava kirliliği ve küresel ısınma gibi sorunları da yanında getirmesi yavaş yavaş onlardan uzaklaşmamızı sağlıyor ancak maalesef şu an yeryüzündeki yenilenebilir kaynaklarından yeteri kadar faydalanamıyoruz ve nüfusumuz gittikçe artıyor. Dyson küresi enerji problemini ortadan kaldırabilecek bir icat. Az önce de belirttiğimiz gibi tip 2 medeniyet seviyesine eşit olmamız demek ve bu bizim şu anki kullandığımız enerjiden çok daha fazla. Bu yüzden dyson küresi harika bir icat olurdu.

Dyson Küresinin Olumlu ve Olumsuz Tarafları Nedir?

Olumlu tarafları: neredeyse limitsiz bir enerji olması ve bu enerjiyi kozmosun derinliklerinden tutun da atomun en içlerine kadar her yerde kullanabiliriz ve özellikle uzay yolculuklarında bize ciddi avantajlar sağlayabilir.

Olumsuz tarafları: İnşaatı, bakımı ve dünyaya enerjinin taşınması şu an hala ciddi bir sorun.

Yazan: Arda KÖROĞLU

Kaynak*

Kaynak** 

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*