Daha Fazlası

  Günün Kitap Önerisi: Darwin ve Evrim Teorisi

  Günün Kitap Önerisi: Darwin ve Evrim Teorisi

  Evrimi Anlamak İçin Binbir Hayvan Hikâyesi

  Yazan: Marc Giraud
  Çevirmen: Özgü Berksoy
  Kapak Tasarımı: Ferah Perker

  Günün Kitap Önerisi: Darwin ve Evrim Teorisi

  Hayvanların tarihsel gelişimini ele alan bu kitap bize Darwin’in düşüncesi hakkında bilgiler sunarken aynı zamanda insanlık tarihine de ışık tutmayı amaçlıyor.

  Sinek, balina, cennet kuşu, uçan denizanası, fil, toprak solucanı, ornitorenk, orangutan sayfalarda birer birer belirerek büyük yaşam sirkinin kulisleri gözler önüne serilmekte. Tüm bu hayvanlar bize farkında olmadan evrim teorisini ve teorinin evrimini açıklıyorlar.

  Yunusun bıyıkları, yarasanın özgeciliği, sivrisineğin bekâret kemeri, zürafanın boynunu uzatması, şempanzenin gülüşü, tavus kuşunun kabarması bizi belirsizliklerle dolu bilimsel bir polisiyenin muammasına sürüklerken aynı zamanda bilimin fantastik keşifleri üzerinde küçük bir ışık yakarak bilginin anahtarına götürüyor.

  Marc Giraud’nun bu kitabı Charles Robert Darwin’in genetikçi, felsefeci ya da tarihçi yanını değil, daha çok bir hayvanbilimci, etolog, hatta çevreci yanını gösteriyor. Darwin’in çevresinde her zaman köpekler, atlar ve çocuklar vardı.

  Onları tek tek özenle inceliyor aynı zamanda dostane ilişkiler kuruyordu. Hayvanlarda ve İnsanlarda Duyguların İfadesi’nde Darvvin “hastalanan genç şempanze ve orangutanlarda en az bizim çocuklarımızda olduğu kadar belirgin ve dokunaklı bitkinlik halini” saptar.

  Darwin için insan evriminin doruk noktası onun zayıflara ve hayvanlara duyduğu empati yeteneğidir.

  Sayfa Sayısı: 305

  İlk Baskı: 2012

  Yayınevi: Alfa Yayıncılık

  Tanıtımı Düzenleyen: Selim ÖZTEMEL

  YouTube Kanalımız

  Selim Öztemel (Platin Yazar)https://cilginfizikcilervbi.com
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: