Günün Kitap Önerisi: İlk Üç Dakika

Yazar: Steven Weinberg
Çevirmen: Zekeriya Aydın, Zeki Aslan
Günün Kitap Önerisi: İlk Üç Dakika

STEPHEN HAWKING BAŞTA OLMAK ÜZERE DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE BİRÇOK BİLİMİNSANI ŞUNDA HEMFİKİR:

BUGÜNE KADAR YAZILMIŞ EN BAŞARILI POPÜLER BİLİM KİTABI İLK ÜÇ DAKİKA

Evrenimiz bundan yaklaşık 14 milyar yıl önce oluşmaya başladı. Ancak yıldızları, gezegenleri ve yaşam formlarını meydana getiren elementlerden fizikteki temel kuvvetlere her şeyin nedeni, ilk üç dakikada olanlara dayandırılabilir. 23 Temmuz 2021 tarihinde aramızdan ayrılan Nobel ödüllü fizikçi Steven Weinberg, 1976’da yazdığı bu kitapta, o üç dakika içinde neler olduğunu bütün detaylarıyla ortaya koyuyor. Anlaşılması güç bilimsel konuları meslekten olmayanların da kavrayabileceği bir dille açıkladığı bu sayfalarda, Weinberg’in teorik fizik alanında bir deha olduğu kadar, aynı zamanda iyi bir eğitici ve anlatıcı olduğunu görme fırsatı buluyoruz.

Kitabın yazıldığı yıllarda Büyük Patlama Kuramı ana hatlarıyla ortaya çıkmıştı. Bu öykünün özellikle ilk birkaç dakikası temel parçacıklar fiziğine dayanır; onun da “Standart Model”i Weinberg’in kuramsal katkılarıyla tamamlanmıştır.

Kitapta evrenin tüm evrimine değinilirken, henüz yanıtı bulunamamış sorular da etraflıca ele alınmaktadır. Kitabın biri astrofizik-kozmoloji, diğeri ise kuramsal yüksek enerji-parçacık fiziği konularında yetkin iki çevirmeni, Weinberg’in 1993 tarihli ikinci baskıda yaptığı güncellemelerin sonrasında elde edilen kimi deneysel sonuçları kısa dipnotlarla kitaba eklemişlerdir.

İlk Baskı: 2021

Sayfa Sayısı: 216

Yayınevi: Sia Kitap

Tanıtımı Düzenleyen: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here