Günün Kitap Önerisi: İzafiyet Teorisi

Yazar: Albert Einstein
Çevirmen: Gülen Aktaş
Günün Kitap Önerisi: İzafiyet Teorisi
Bu kitap, dünyada adı en çok bilinen fizikçi Einstein’in, bu üne sahip olmasına yol açan kuram ve görüşlerini kendi dilinden ve kendi deyimiyle “bir lise mezununun anlayabileceği” bir düzeyde okuyucuya sunmaktadır. Yakın çevremizde hemen elle tutup gözle göremeyeceğimiz olayların anlaşılmasını sağlayan bu özel ve genel görelilik kuramları, evrenin yaradılışından günümüze kadar geçerliliği kanıtlanmış olan en temel kurallardandır.

İlk Baskı: 2004

Sayfa Sayısı: 149

Yayınevi: Say Yayınları

Tanıtımı Düzenleyen: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Albert Einstein Kimdir?

Albert Einstein, 14 Mart 1879 yılında Ulm, Alman İmparatorluğu’nda dünyaya geldi. Almanya doğumlu Yahudi teorik fizikçi olan Albert Einstein, devrim niteliğindeki fizik ve matematik çalışmaları sayesinde, 1921 senesinde Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür. 1905 yılı Einstein için mucize yıl olarak adlandırılır. Bern Patent ofisinde çalışırken, o sene devrim niteliğinde 4 tane makale yayınladı. E = mc formülü ile bilinen enerji madde ilişkisini bulmuştur.Özel görelilik ardında yer çekimini de işin içine katarak genel göreliliği bulmuştur. Bu çalışmasıyla yeni bir uzay- zaman algısına sahip olduk. Ama Nobel Ödülü’nü Newton’un evren anlayışını yıkan Genel Görelilik çalışmasından değil Kuantum Mekaniğine yol açan Foto Elektrik Etkisi ile almıştır.

Son yüz yılın en zeki insanlarından bir kabul edilen deha 18 Nisan 1955 yılında Princeton, New Jersey, Amerika Birleşik Devletler’de hayatını kaybetti. Ölümünden sonra bile beyni kaçırılarak incelendi.

Albert Einstein’ın siyasi görüşü ve çalışmalarından dolayı FBİ Einstein hakkında 1.400 sayfalık bir dosyaya hazırlamıştır.

Tanıtımı Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here