Günün Kitap Önerisi: Mektuplarıyla Feynman

Günün Kitap Önerisi: Mektuplarıyla Feynman

Hep Şakacıydınız, Bay Feynman

Yazar: Michelle Feynman
Çeviri: Bilge Eser, Ender Nail
Günün Kitap Önerisi: Mektuplarıyla Feynman Hep Şakacıydınız, Bay Feynman

Ben bir kâşifim, tamam mı? Keşfetmeyi seviyorum!

20. yüzyılın en büyük değerlerinden biri olan Richard Feynman, Nobel Ödülü’nü kazanmadan önce bile, kalıpların dışına çıkan öğretme biçimiyle bağımlılık yaratan bir fizik profesörü olmuştu. Efsanevi kişiliği, müthiş enerjisi, azımsanmayacak bir hayran kitlesi kazandırmıştı ona. Karşımızdaki sıra dışı bir entelektüel, yaşama ve doğaya âşık, yaptığı keşiflerin karşılığının başkalarıyla paylaşılması halinde alındığına inanan bir bilim insanıydı.

Bu efsanevi fizikçinin meslek yaşamını ve hayata bakışını, ilk kez bu kitapta yayımlanan mektuplar sayesinde öğrenme fırsatı buluyoruz.

Bilim adamlarından, hayranlarından, ailesinden, öğrencilerinden, delilerden ve Feynman’ın bilgeliğinden ve önerilerinden yararlanmayı bekleyenlerden gelen mektupların bir araya toplanmasıyla, ortaya gerçek anlamda bir yaşam rehberi çıkıyor.

Kızı Michelle Feynman tarafından düzenlenen ve gerektiğinde notlar eklenen bu mektuplar, yalnızca Feynman’ın sonu gelmez merakının nedenini ve nasılını anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda araştırmacı bir bakış açısının erdemini de etkileyici şekilde gözler önüne seriyor.

Manhattan Projesi’nden, kuantum fiziğindeki gelişmelerden, Challenger soruşturmasından, okul kitaplarından, eşine olan sevgisinden veya bir probleme yaklaşım şeklinden, kısacası hangi konudan söz ediyor olursa olsun, Feynman’ın açıklığa, zarafete, espriye ve iyimserliğe adanmış hayatı her adımda kendini gösteriyor.

Bir bilim adamından beklediğiniz ve istediğiniz her şey onda var: çekici, şüpheci, komik ve çok zeki.”
– The Guardian

Özgün, akıllı, meraklı, yerinde duramayan, araştırıp derleyen, coşkulu, bilim dünyasına ait, ama geleneklere hep karşı çıkan; bilime tutkuyla bağlı, ilkeleri ve kendi özgün bakış açısı olan bir insan.”
– The Washington Post

Feynman’ın yaşamı için “zincirleme reaksiyon” tanımını kullanmak çok yanlış olmaz. Kritik kütleye sahip bir gri madde patlıyor ve etrafa ışık ve ısı yayılıyor.”
– Time

İlk Baskı: 2006

Sayfa Sayısı: 608

Yayınevi: Güncel Yayınları

Tanıtımı Düzenleyen: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*