Günün Kitap Önerisi: Schrödinger’in Yavru Kedileri

0
40

Günün Kitap Önerisi: Schrödinger’in Yavru Kedileri

Gerçekliğin Peşinde

Yazar: John Gribbin
Çeviri: Nedim Çatlı
Günün Kitap Önerisi: Schrödinger’in Yavru Kedileri Gerçekliğin Peşinde

Bilim tarihinin şüphesiz en meşhur kedilerinden olan Schrödinger’in kedisi bilim insanlarının zihnini yeterince kurcalamamış gibi, şimdi de bu adsız kahramanın ikiz yavrularının rol aldığı bir başka “düşünce deneyi” bizleri benzer bir muammayla karşı karşıya bırakıyor.

İngiliz bilim yazarı John Gribbin, Schrödinger’in Kedisinin Peşinde adlı başarılı kitabının devamı niteliğinde olan bu kitapta, kuantum dünyasının “tuhaflıklarını” irdelemeye ve bunlara ilişkin farklı yorumları ele almaya devam ediyor. Gribbin’in kendi ifadesiyle, “kuantum tartışmasını anlamak için bilmeniz gereken her şeyi burada bulacaksınız; aynı anda iki ayrı yerde olabilen fotonlar gibi görünüşte paradoksal fenomenleri, aynı anda iki yöne giden atomları, ışık hızıyla hareket eden bir parçacık için zamanın nasıl durduğunu ve kuantum kuramının Uzay Yolu’vari bir ışınlamayı mümkün kılabileceğine dair ciddi bir yorumu okuyacaksınız“.

Gribbin’in gayet anlaşılır ve esprili bir dille kaleme aldığı bu ilginç kitabı kuantum dünyasıyla uzaktan yakından ilgilenen tüm okurlarımıza tavsiye ediyoruz.

İlk Baskı: Mart 2008

Sayfa Sayısı: 296

Yayınevi: Metis Yayınları

Tanıtımı Düzenleyen: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz