Günün Kitap Önerisi: Zamanın ve Uzayın Doğası

Günün Kitap Önerisi: Zamanın ve Uzayın Doğası

İçinde Yaşadığımız Evrenin Gerçekliği

Yazar: Stephen Hawking, Roger Penrose

Çevirmen: Umur Daybelge

Kuantum kütleçekim, evrenin ilk zamanlarını ve kara delikler gibi ilginç nesneleri nasıl açıklayabilir? Evrenin görünümü nasıl hiçbir kuantum etkisi gözlenmeden Einstein’ın öngördüğü gibi olabilir? Zaman neden ileri gider de geri gitmez? Bu kitapta, iki farklı görüşteki fizikçi bu soruları tartışıyorlar. Penrose realisti, Hawking ise pozitivisti oynuyor. Penrose, Einstein gibi, kuantum fiziğinin tamamlanmış bir kuram olduğuna karşı çıkıyor. Hawking ise tersine, genel göreliliğin evrenin nasıl başladığını açıklayamayacağını öne sürüyor. Hawking’e göre, sadece sınır koşulları olmayan bir kuantum kütleçekim kuramı, küçük bir kısmını gözleyebildiğimiz evren hakkında bize bir şeyler söyleme şansına sahiptir. Penrose ve Hawking arasındaki tartışma bir bakıma, Einstein rolünü Penrose’un ve Bohr rolünü de Hawking’in üstlendiği eski fikir ayrılığının uzantısıdır.

Son otuz yılda Stephen Hawking ve Roger Penrose kütleçekimin ve kozmolojinin doğasını anlamak için herkesten daha çok uğraştı… Zamanın ve Uzayın Doğası bu çabanın kitaplaştırılmış halidir…”

–John Barrow, New Scientist

Hawking ile Penrose arasındaki tartışma okuyucuyla etkileşim sağlıyor… Hawking’in mizah anlayışı kitabı renklendiriyor.’’

–Joseph Silk, The Times Higher Education Supplement

“Bu ilginç kitap, gelecek nesil fizikçiler için daha da ilginç olmaya aday.’’

Robert M. Wald, Science

İlk Baskı: Kasım 2011

Sayfa Sayısı: 165

Yayınevi: Alfa Yayınları

Tanıtımı Düzenleyen: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*