Haftanın Film Önerileri: Agora, Yapay Zeka ve Oblivion

Haftanın Film Önerileri: Agora, Yapay Zeka ve Oblivion

Merhaba arkadaşlar.

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları olarak her hafta bilim kurgu, bilimsel konulara yakın ya da bilim insanlarını konu alan 3 film önereceğiz. Bu filmler bizim kendimize göre puanladığımız genellikle 5 yıldız, 4 yıldız ve 3 yıldızlı filmler olacak. 3 yıldız altı olan filmleri de sizlere önermeyeceğiz. Filmler altında sizlerinde oy kullanabileceğiniz bir yıldız tablosu olacak bu şekilde sizde dilediğiniz yıldızı vererek takipçi anketini oluşturabilirsiniz.

1. Agora 2009

Agora filmi, Roma İmparatorluğu’nun gölgesine kalmaya başlayan çağın en ileri şehirlerinden İskenderiye’de geçmektedir. İskenderiye kütüphanesi çağın ilerisinde eğitimi ile huzur dolu şehirde yobazlığın armasıyla renkler bir anda kararmaya başlıyor. Aydınlık karanlığa yenilmeye başladığı o dönemde tek başına özgür düşünceli bir kadın neredeyse çağının bin yıl ilerisinde düşünceler taşıyor. Tarihte sık sık tekerrür eden yobazlığın yükselişini film çok güzel veriyor.  

Bilinen ilk kadın matematikçi, astronom ve filozof olan Hypatia’nın hayatı ve çevresinde olanları anlatan bu film listemize 5 yıldız ile giriş yapıyor izlemenizi mutlaka öneririz. 

9 Ekim 2009 / 2s 6dk / Dram, Macera, Tarihi

Yönetmen: Alejandro Amenábar

Oyuncular: Rachel Weisz, Max Minghella, Oscar Isaac

Ülke: İspanya

2. Yapay Zeka 2001

Sera gazlarının etkisiyle buzulların erimesi sonucu denizler yükselerek Amsterdam, Venedik ve New York gibi pek çok kıyı şehri yok olmuş, iklim düzensizleşmiş, milyonlarca insan evsiz kalmıştır. Yoksul ülkelerde milyonlarca insan ölürken gelişmiş ülkeler refah seviyesini koruyabilmek için evli çiftlerin yapabilecekleri çocuk sayısına kısıtlama getirilmiştir. Hiç acıkmayan ve üretilmeleri dışında kaynak tüketmeyen Mecha adlı robotlar ise dünyadaki yeni ekonomik modelin vazgeçilmez elemanları olmuşlardır. Cybertronics adlı robot firması yeni bir Mecha üzerinde çalışmaktadır. Bu robot bir çocuğun annesini sevdiği gibi sevmeye programlanmış olan David’dir (Haley Joel Osment). Ancak David bir prototiptir ve denenmesi gerekmektedir.

Bir Cybertronics çalışanı Henry Swinton (Sam Robards) ve eşi Monica’nın (Frances O’Connor) çocukları Martin’in tedavi edilemeyen bir hastalığı vardır ve bu nedenle hastanede uyutulmaktadır.  Henry karısına moral olacağı düşüncesiyle David eve getirir. Monica başlangıçta David’e şüpheyle yaklaşır, çünkü bir Mecha’nın oğlunun yerini alması düşüncesine katlanamamaktadır. Ancak Henry tarafından ikna edilince bağlanma prosedürünü başlatır. Bu prosedür, David’i geri döndürülemez biçimde Monica’ya bağlayacaktır. Monica artık David’in gerçek annesidir. David giderek Monica’ya kendini sevdirir ve ailenin oğlu olarak kendine bir yer edinmeye başlar. Tam bu sırada Martin’in doktorundan güzel bir haber gelir. Martin’in hastalığına tedavi bulunmuştur. Martin eve geri döndükten sonra meydana gelen bir dizi beklenmedik olay bu hayatı David için imkansız kılar. İnsanlar veya makineler tarafından kesin olarak kabul edilmeden David, gerçekten ait olduğu yeri keşfetmek için bir yolculuğa çıkar ve robot ile gerçek bir çocuk arasındaki çizginin hem geniş hem de son derece ince olduğu fark edecektir..

Yapay Zeka, özünde modern bir pinokyo öyküsü. Hikayenin işlenmesinde yer yer kopukluklar olsa da anlatmak istediği hikaye göründüğünden çok daha derin ve sembolik. Bir robotun sevgiyi anlaması, onu hissetmesi mümkün müdür? Peki bizler insanlar olarak sevgi hakkında ne biliyoruz? Neden gerçek sevginin bizlere ait bir duygu olduğunu düşünüyoruz? Bizler de en temelde bakıldığında kimyasal makineler değilmiyiz?

Stanley Kubrick, 1995’te filmin projesini dostu olan Steven Spielberg’e teslim etmiştir. Spielberg o dönemde başka projelerle ilgilenmesi gerektiğinden Yapay Zeka’yı bir türlü çekememiştir. 1999’da Kubrick’in ölümünden sonra Spielberg, bu filmi dostunun vasiyeti olarak ele almaya karar vermiştir.

Yapay Zeka bizden 4 yıldız alarak listemize giriyor. İyi seyirler dileriz 🙂

5 Ekim 2001 / 2s 20dk / Bilimkurgu, Macera, Dram

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O’Connor

Ülke: ABD

3. Oblivion 2013

Oblivion (2013), Kosisnki’nin yıllar önce kaleme aldığı orijinal bir hikayeye ve dünyaya sahip olan romanına ilham alıyor. Uzaylı istilasına uğramış ve bu savaştan galip çıkmış insanlık için, savaş sonrasında Dünya yaşanamaz bir yer haline gelmiştir. Nükleer silahların kullanımını nedeniyle hayati kaynakların yok olması nedeniyle insanlık, kurtuluşu Satürn’ün Titan uydusuna koloni kurmakta bulmuştur. Jack (Tom Cruise) ve Julia (Andrea Riseborough) Dünya’da kalan son kaynakları toplayıp bu koloniye göndermekle görevlidirler. Jack’in bir diğer görevi ise insansız hava araçlarının (İHA) tamiridir. Gelişkin yapay zekaya sahip İHA’lar, Jack ve Julia’nın koruyuculuğunu yapmaktadırlar. Görevi gereği anıları silinmiş olan Jack, rüyalarında sürekli aynı gizemli kadını görmektedir. Bir gün bu gizemli kişiyle karşılaşması, hem kendi geçmişini hatırlamasına hem de yapmakta olduğu işin gerçek yüzünü görmesine sebep olacaktır.

Oblivion, Blade Runner, 2001: Bir Uzay Macerası ve Matrix gibi filmlerden oldukça etkilenmiş görünüyor. Bu noktada filminin özgünlüğü biraz düşse de hikayesinin temelde sağlam olması durumu biraz toparlıyor. Eğer bir bilim-kurgu hayranı iseniz kesinlikle izlemenizi öneririz. Oblivion bizden 3 yıldız alarak listemize girmeyi başarıyor.

12 Nisan 2013 / 2s 6dk / Aksiyon, Bilimkurgu

Yönetmen: Joseph Kosinski

Oyuncular: Tom Cruise, Olga Kurylenko, Morgan Freeman

Ülke: ABD

 

Tanıtımları Yazanlar: Şinasi AYGÜN ve Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Fragmanlar:

Haftanın Film Önerileri: Agora, Yapay Zeka ve Oblivion

Şinasi Aygün (Platin Yazar) hakkında 25 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları Kurucusu, Biyolog

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*