Haftanın Film Önerileri: Başlangıç, Aşk ve İsyan

Haftanın Film Önerileri: Başlangıç, Aşk ve İsyan

Merhaba arkadaşlar.

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları olarak her hafta bilim kurgu, bilimsel konulara yakın ya da bilim insanlarını konu alan 3 film önereceğiz. Bu filmler bizim kendimize göre puanladığımız genellikle 5 yıldız, 4 yıldız ve 3 yıldızlı filmler olacak. 3 yıldız altı olan filmleri de sizlere önermeyeceğiz. Filmler altında sizlerinde oy kullanabileceğiniz bir yıldız tablosu olacak bu şekilde sizde dilediğiniz yıldızı vererek takipçi anketini oluşturabilirsiniz.

1. Başlangıç (İnception) 2010

Uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmak olan baş rolumuz (Leonardo DiCaprio) son bir oyun için ekibini topluyor.Bu son oyun ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız ‘başlangıç’ı tamamlayabilirse. Bu sefer normalin tam tersini yapmak zorundalar; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. 
Rüya ile gerçek arasında kalmanın ve bu ayrımın incecik bir yapı olduğunu gösteren bu harika film listemize 5 yıldızla giriş yapıyor izlemenizi şiddetle öneririz.

30 Temmuz 2010 / 2s 28dk / Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Ellen Page

Ülke: ABD, İngiltere

 

2. Aşk (Her) 2014

Theodore Twombly (Joaquin Phoenix) hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir mesleğe dönüşmüş olan el yazımı mektuplar yazarak kazanmaktadır. Bu gelecekte insanların işlerini artık bilgisayar yazılımları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlamıştır. Ancak bir gün hayatı karşılaştığı bir yazılım reklamıyla birlikte değişir. Theodore  Apple’ın Sirisi misali kendi başına sezgisel ve benzersiz varlık olarak lanse edilen bu yazılımı yükler. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

Aşk (Her), hayatımızın giderek dijitalleştiği ve Siri,Google asistan ve Cortana gibi yazılımların hayatımızı kolaylaştırdığı ve bizimle olan etkileşimlerini arttırdıkları bu dönemde oldukça dikkat çekici bir film olmayı başarıyor ve listemize 4 yıldız ile giriyor.

14 Şubat 2014 / 2s 6dk / Dram, Romantik, Bilimkurgu

Yönetmen: Spike Jonze

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara

Ülke: ABD

 

3. İsyan (Equilibrium) 2002

3.Dünya savaşı sonrası insanlar zorda olsa savaşın sonuçları ile yüzleşmeye başlamışlardır. Savaşın bitmesi ile yönetime gelen baskıcı ve faşist bir rejim, bir daha savaşmaması için insanların duygularını kontrol altına almaya çalışmaktadır. Yeni rejim döneminde kitap okumak, sanat icra etmek ve müzik dinlemek kesinlikle yasaktır çünkü hissetmek ölümle cezalandırılan bir suçtur. Clerick John Preston (Christian Bale), bu kurallara direnenleri yok etmekten sorumlu üst düzey bir hükümet ajanıdır. Yeni rejimin katı yasalarını uygulamak için eğitilen Preston, duyguyu engelleyen bir ilaç olan Prozium’dan bir doz kaçırdığında, birdenbire ölümüne koruduğu rejimi devirebilecek kişi haline gelecektir.

Başrollerinde Christian Bale, Sean Bean gibi kaliteli oyuncuların yer aldığı, özellikle dövüş sahneleriyle dikkat çeken ve Kurt Wimmer tarafından yazılıp yönetilen Equilibrium (İsyan), baskıcı bir rejim ile yönetilen toplumlarda her şeye rağmen umudun nasıl filizlenebileceğini göstermesi ve yarattığı distopik dünyası ile bizden 3 yıldız almayı başarıyor.

6 Aralık 2002 / 1s 47dk / Bilimkurgu, Aksiyon, Gerilim

Yönetmen: Kurt Wimmer

Oyuncular: Christian Bale, Emily Watson, Taye Diggs

Ülke: ABD

 

Tanıtımları Yazanlar: Şinasi AYGÜN ve Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Fragmanlar:

Haftanın Film Önerileri: Başlangıç, Aşk ve İsyan

Şinasi Aygün (Platin Yazar) hakkında 25 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları Kurucusu, Biyolog

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*