Haftanın Film Önerileri: Bay Hiçkimse, Salgın ve Gün Işığı

Haftanın Film Önerileri: Bay Hiçkimse, Salgın ve Gün Işığı

Merhaba arkadaşlar.

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları olarak her hafta bilim kurgu, bilimsel konulara yakın ya da bilim insanlarını konu alan 3 film önereceğiz. Bu filmler bizim kendimize göre puanladığımız genellikle 5 yıldız, 4 yıldız ve 3 yıldızlı filmler olacak. 3 yıldız altı olan filmleri de sizlere önermeyeceğiz. Filmler altında sizlerinde oy kullanabileceğiniz bir yıldız tablosu olacak bu şekilde sizde dilediğiniz yıldızı vererek takipçi anketini oluşturabilirsiniz.

1. Bay Hiçkimse (Mr. Nobody) 2009

 

Film 2092 yılında geçmekte. Dünya’da son ölümlü olarak kalmış olan Bay Hiçkimse, 117 yaşındaki Némo adlı bir kişidir. Ölüm döşeğindeki Némo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır… Ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar.

Paralel evrenleri, beyin yakacak ölçekte harika sunan bu film sizi sizden alacak. Pek çok izleyicinin “ben ne izledim anlamadım ama hiç bitsin istemedim” dediği yorumlar oldu. Fakat dikkatli izleyip film içine girdiğinizde sizi harika bir düşünce sarıyor. 

Seçimlerimin ve olasılıklar. Hangi seçimimiz daha doğru? Ya da “doğru seçim” var mı?

Konusu ve işlenişi bakımından çok beğendiğiniz Bay Hiçkimse listemize 5 yıldızla giriş yapıyor. İzlemenizi fakat dikkatli ve sabırla izlemenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden iyi seyirler.

6 Kasım 2009 / 2s 21dk / Fantastik, Bilimkurgu, Dram

Yönetmen: Jaco van Dormael

Oyuncular: Jared Leto, Sarah Polley, Diane Kruger

Ülke: Fransa, İngiltere, Belçika, Kanada

2. Salgın (Contagion) 2011

Her ne kadar Koronavirüs ile popüler hale gelmiş bir film olsa da, Salgın filmi insanlık tarihi kadar eski olan salgınlardan esinlenerek yapılmıştır.

Solunum yoluyla havadan geçebilen ve insanları çık kısa sürede ölüme götürebilecek bir virüs yüzünden “dünyanın” başı dertedir. Dünyanın önde gelen bilim insanları ve sağlık çalışanları bu salgına çare aramaktadır. Fakat virüsten daha hızlı yayılan ve daha tehlikeli başka bir şey vardır. Panik! İnsanlar ve devletler bu paniği kontrol altına alıp dağılma eşiğine gelen toplum hayatını kurtarmaya çalışmaktadır. 

Salgın filmini günümüz ile ilişkilendirerek daha distopik bir havada izleyebilirsiniz. Film listemize 4 yıldızla giriş yapmaktadır. İyi seyirler.

21 Ekim 2011 / 1s 46dk / Dram, Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Steven Soderbergh

Oyuncular: Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne

Ülke: ABD, Birleşik Arap Emirlikleri

 

3. Gün Işığı (Sunshine) 2007

Yıl 2057, insanlık güneşin her geçen gün giderek yok olmasını izlemektedir… Bu insanlığın da yok olması demektir. Dünya’nın son umudu Icarus II adlı bir uzay gemisindeki sekiz kişilik erkek ve kadınlardan oluşan Kaptan Kaneda liderliğindeki ekiptedir. Görevleri güneşi tekrar hareket geçirmesi ve beslemesi beklenen bir nükleer başlığı taşımaktır.
Bu yolculuk sırasında Dünya ile radio bağlantıları kesilir. Ekip bundan 7 yıl once aynı amaçla göreve çıkarılan Icarus I’den değişik sinyaller almaya başlarlar. Yaşadıkları garip bir kaza onları görevlerini bir yana bırakıp hayatları için savaşmak zorunda bırakacaktır. 

Gün Işığı (Sunshine) insanın en temel güdülerinden biri olan hayatta kalma temasının güzel işleyen bir film, üstelik bu sırada Dünyayı kurtarmak gibi bir göreviniz olduğu düşünüldüğünde omuzlarınızdaki bir kat daha artıyor. Film 3 yıldız ile listemize girmeyi başarıyor.

 

11 Mayıs 2007 / 1s 40dk / Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: Chris Evans, Cillian Murphy, Rose Byrne

Ülke: İngiltere, ABD

 

Tanıtımları Yazanlar: Şinasi AYGÜN ve Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Fragmanlar:

Haftanın Film Önerileri: Bay Hiçkimse, Salgın ve Gün Işığı

Şinasi Aygün (Platin Yazar) hakkında 25 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları Kurucusu, Biyolog

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*