Haftanın Film Önerileri: Ben Efsaneyim, Yerçekimi ve Yaşam Şifresi

Haftanın Film Önerileri: Ben Efsaneyim, Yerçekimi ve Yaşam Şifresi

Merhaba arkadaşlar.

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları olarak her hafta bilim kurgu, bilimsel konulara yakın ya da bilim insanlarını konu alan 3 film önereceğiz. Bu filmler bizim kendimize göre puanladığımız genellikle 5 yıldız, 4 yıldız ve 3 yıldızlı filmler olacak. 3 yıldız altı olan filmleri de sizlere önermeyeceğiz. Filmler altında sizlerinde oy kullanabileceğiniz bir yıldız tablosu olacak bu şekilde sizde dilediğiniz yıldızı vererek takipçi anketini oluşturabilirsiniz.

1. Ben Efsaneyim (I am Legend) 2008

Kansere çare bulalım derken dünyayı kasıp kavuran bir pandamı yaratılmıştır. Bu salgın insanların ya çoğunu öldürmüş ya da bir zombimsi canavara dönüştürmüştür. Çok az insan bu salgına doğal bağışıklığı vardır. Bunlarında hepsi bu zombiler tarafından öldürülmüş ya da dönüştürülmüştür.

Dünyayı gündüzleri ıssız ve vahşi, geceleri ise canavarların cirit attığı korkutucu bir yer olmuştur. 

Baş karakterimiz Robert Neville (Will Smith) New York’ta hatta dünyada tek başına kalmış olabilir. Sürekli başka insanlar aramakta ve bu hastalığı düzeltecek bir aşı aramaktadır. Dünyada tek gerçek dostu kalmış köpeği ile gündüzleri hayatını sürdürmekte geceleri ise tam korumalı evinde hayatta kalmaya çalışmaktadır.

Neville’in hayatını sürdürme gücünü sağlayan tek şey misyonunu yerine getirmek tutkusudur. 

– Neville tek başına mı? 

– Neville başarabilecek mi?

– Bu olaylar ile kelebeğin ne ilgisi var? (Filmi dikkatli izleyin özellikle olayların gerçekleştiği çevreyi her an bir kelebek görebilirsiniz.)

Tüm sorularınızın cevabı bu harika filmde. Düşündürücü, ürpertici ve heyecanlandıran bu yapım listemize 5 yıldızla giriş yapıyor. İzlemenizi mutlaka öneririz. 

25 Ocak 2008 / 1s 40dk / Bilimkurgu

Yönetmen: Francis Lawrence

Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan

Ülke: ABD

 

2. Yerçekimi (Gravity) 2013

Dr. Ryan Stone (Sandra Bullock), ilk uzay görevinde olan bir tıp mühendisidir. Komutanı ise emekli olmadan önceki son uçuşunu yöneten deneyimli astronot Matt Kowalsky’dir (George Clooney). Herşeyin normal gözüktüğü bir mekik dışı yürüyüş sırasında aniden felaketler meydana gelir. Mekik ona çarpan cisimler nedeniyle yok olur. Ryan ve Matt Dünya ile hiçbir bağlantısı ve kurtarma umudu olmadan derin uzayda mahsur kalırlar. Üstelik var olan sınırlı oksijenleri de gitgide tükenmektedir. Şimdi korku yerini  paniğe bırakırken eve dönüşün bir yolunu bulmaları gerekmektedir.

Roma, Son Umut, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı gibi filmlerin yönetmeni ve ortak senaristi olarak tanıdığımız Meksikalı sinemacı Alfonso Cuarón’ın yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerini ise Sandra Bullock ve George Clooney paylaşıyor.

Gravity (Yerçekimi) başarılı görsel efektleri ve uzay gibi engin bir yerde olsanız bile yaşattığı klostrofobik hissiyatı oldukça başarılı aktarması ile bizden 4 yıldız alarak listemize giriyor.

11 Ekim 2013 / 1s 30dk / Gerilim, Macera

Yönetmen: Alfonso Cuarón

Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris

Ülke: ABD, İngiltere

 

3. Yaşam Şifresi (Source Code) 2011

Helikopter pilotu yüzbaşı Colter Stevens (Jake Gyllenhaal), bir banliyö treni patlamasında ölen Sean Fentress’in hayatının son 8 dakikasını yaşamasını sağlayan çok gizli bir askeri operasyonun parçasıdır. Colter’ın görevi, bombacı teröristin kimliğini öğrenmek ve benzer bir felaketin yaşanmasını önlemektir. ‘Yaşam şifresi’ adı verilen bu deneysel devlet projesi sayesinde Colter paralel bir evrende yolculuk yapan Sean’ın yerine geçebilmektedir. Trene her dönüşünde Colter’ın bombacının kimliğini açığa çıkarmaya giderek yaklaşır ancak teröristi yakalaması düşündüğü kadar kolay olmayacaktır.

Yönetmeliğini Ay ve Warcraft filmlerinden tanıdığımız Duncan Jones yaptığı Yaşamın Şifresi, bilim kurgu olarak türüne yenilik getirmesede yarattığı dünya ve konu ilerledikçe seyirciye yönettiği akıl karıştıran sorular ile listemiz 3 yıldız alarak giriyor.

8 Nisan 2011 / 1s 33dk / Bilimkurgu, Aksiyon, Gerilim

Yönetmen: Duncan Jones

Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga

Ülke: ABD

 

Tanıtımları Yazanlar: Şinasi AYGÜN ve Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Fragmanlar:

Haftanın Film Önerileri: Ben Efsaneyim, Yerçekimi ve Yaşam Şifresi

Şinasi Aygün (Platin Yazar) hakkında 25 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları Kurucusu, Biyolog

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*