Haftanın Film Önerileri: Ben, Robot, Başlat ve Tetikçiler

Haftanın Film Önerileri: Ben Robot, Başlat ve Tetikçiler

Merhaba arkadaşlar.

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları olarak her hafta bilim kurgu, bilimsel konulara yakın ya da bilim insanlarını konu alan 3 film önereceğiz. Bu filmler bizim kendimize göre puanladığımız genellikle 5 yıldız, 4 yıldız ve 3 yıldızlı filmler olacak. 3 yıldız altı olan filmleri de sizlere önermeyeceğiz. Filmler altında sizlerinde oy kullanabileceğiniz bir yıldız tablosu olacak bu şekilde sizde dilediğiniz yıldızı vererek takipçi anketini oluşturabilirsiniz.

1. Ben, Robot (I, Robot) 2004

Isaac Asimov’un ölümsüz eserinden esinlenerek yapılmış bu harika film 2035 yılında robotlarla insanların beraber yaşadığı ve robotların insanlara her alanda hizmet etiği bir zamanda geçmektedir. 

Asimov’un ortaya koyduğu robot kuralları olan

1)Robotlar, insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz. 

2) Robotlar, Birinci Kanun’la çakışmadığı sürece insanlar tarafından verilen emirlere itaat etmek zorundadır. 

3) Robotlar, Birinci ya da İkinci Kanun’la çakışmadığı sürece kendi varlıklarını korumak zorundadır.

Bu kurallar ile her şey kontrol altında gözükmektedir.

Fakat Chicago Polis Ofisi’nden Del Spooner yaşadığı bir olaydan dolayı robot fobisi vardır ve hayat gittikçe onun için zorlaşmaktadır. 

Bir gün robot üretim şirketinde çalışan ve gizli bir proje yürüten bilim insanı Dr Miles Hogenmiller hayatını kaybeder. Herkes bu durumu intihar olarak yorumlasada, Spooner bunun bir cinayet olduğundan şüphelenir. Ve daha önemlisi ise katilin bir robot olduğunu savunur. 

Peki kurallarla sınırlandırılmış robotlar kuralları çiğneyerek cinayet işleyebilir mi? 

Bir robot kendi başına karar alabilir mi? 

Bir robot sinirlenebilir mi?

Robot temalı filmlerin en iyisi olan bu film listemize 5 yıldızla giriş yapıyor. Bu filmi izlerken temizlik robotunuzu kapatmayı unutmayın. 😉

8 Ekim 2004 / 1s 55dk / Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Alex Proyas

Oyuncular: Bruce Greenwood, Chi McBride, Will Smith

Ülke: ABD

2. Başlat (Ready Player One) 2018

2045’te dünya kaos ve çöküşün eşiğindedir, ancak insanların gerçek dünyanın sıkıntılarından kaçmak için tek eğlencesi James Halliday tarafından yaratılan bir sanal gerçeklik evreni olan OASIS olmuştur. Halliday öldükten sonra, OASIS’te bir yerde gizlenmiş dijital bir Paskalya yumurtasını (Easter Egg) keşfeden ilk kişiye 500 milyar$’lık muazzam servetini ve OASIS’in kontrolünü vaat eden bir mesajı gün yüzüne çıkar. Colombus, Ohio’da yaşayan genç Wade Watts (Tye Sheridan) da bu yarışa dahil olur ve kısa sürede oyundaki başarısıyla herkesin dikkatini çeker. Ancak OASIS şirketinin yöneticileri, büyük ödülü kaptırmaya niyetli değildir ve hem oyunda, hem de gerçek hayatta Wade’i vediğer tüm oyuncuları durdurabilmek için her şeyi yapacaklardır.

Yönetmenliğini Jurassic Park, Er Ryan’ı Kurtarmak ve Yapay Zeka gibi filmlerin başarılı yönetmen Steven Spielberg’ün üstlendiği ve senaryosunu Ernest Cline’ın kaleme aldığı Ready Player One’ın başrolünde Tye Sheridan ve Olivia Cooke yer alıyor.

Başlat (Ready Player One) 200 farklı film ve oyun göndermesi barındırması, yaratılan sanal dünyanın derinliği, sürekleyici konusu ve düşmeyen temposu ile bizden 4 yıldız almayı başarıyor ve listemize giriyor.

30 Mart 2018 / 2s 20dk / Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn

Ülke: ABD

3. Tetikçiler (Looper) 2012

Yıl 2072, zamanda yolculuk gerçek olmuş, ama bu teknoloji yasa dışı olarak mafyanın eline düşmüştür. Teknolojiyi elinde tutanlar ne zaman birinden kurtulmak isterlerse onu 30 yıl geriye göndererek “Looper” adı verilen bir grup suikastçıya öldürmektedirler. Gelecekten gelen kurbanları öldüren uzman tetikçilerin en iyilerinden biri Joe için 2042’deki hayatı gayet yolunda gitmektedir; ta ki karşısına öldürmesi için 2072’den gelen yaşlı Joe çıkıncaya kadar… Yaşlı Joe’yu öldüremeyen Joe, bu işi çözmelidir, yoksa kendisi de öldürülmekten kurtulamayacaktır.

Looper tam olarak hafta sonu izlendiğinde tatmin olunacak ve çeşitli sohbetlerde hakkında bahsedilecek bir film. Kesinlikle bir klasik değil, ancak zaman yolculuğu ve aksiyona getirdiği dinamizi ile bizde 3 yıldız almayı başarıyor ve listemize giriyor.

12 Ekim 2012 / 1s 50dk / Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Rian Johnson

Oyuncular: Bruce Willis, Joseph Gordon-Levitt, Emily Blunt

Ülke: ABD, Çin

 

Tanıtımları Yazanlar: Şinasi AYGÜN ve Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Fragmanlar:

Haftanın Film Önerileri: Ben, Robot, Başlat ve Tetikçiler

Şinasi Aygün (Platin Yazar) hakkında 25 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları Kurucusu, Biyolog

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*