Haftanın Film Önerileri: Dünyalı, Marie Curie ve Upgrade

Haftanın Film Önerileri: Dünyalı, Marie Curie ve Upgrade

Merhaba arkadaşlar.

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları olarak her hafta bilim kurgu, bilimsel konulara yakın ya da bilim insanlarını konu alan 3 filim önereceğiz. Bu filmler bizim kendimize göre puanladığımız genellikle 5 yıldız, 4 yıldız ve 3 yıldızlı filmler olacak. 3 yıldız altı olan filmleri de sizlere önermeyeceğiz. Filmler altında sizlerinde oy kullanabileceğiniz bir yıldız tablosu olacak bu şekilde sizde dilediğiniz yıldızı vererek takipçi anketini oluşturabilirsiniz.

1. Dünyalı (The Man from Earth) 2007

Genellikle bir odada geçen ve çok düşük bütçeyle (200.000 USD) çekilmiş olan Dünyalı filmi sürükleyici anlatımıyla ve tabuları yıkan düşündürcü yönüyle bizim için harika bir filmdir. Konusu spoilersız olaraak kısaca;

Üniversitede başarılı bir tarih profesörü olan John Oldman, bir anda istifa  ederek şehirden gitmeye karar verir. Onunla vedalaşmak için evine gelen meslektaşları gitme kararını sorgulayıp onu kalma konusunda ikna etmeye çalışırlar. Bunun üstüne Oldman meslektaşları ile bir oyun oynamaya karar verir. Gitme sebebinin bu oyunun içinde olduğunu belirterek başlar. Kendisinin 14.000 yaşında bir Cro-Magnon, yani tarih öncesi insan olduğunu belirtir. Kendisinin hiç yaşlanmadığını ve bu olayın fark edilmeye başlandığında o yeri terk ettiğini iddia eder. Alanında uzman meslektaşlarının çeşitli zorlayıcı sorularına cevaplar veren Oldman, odadaki ve ekran başındaki bizleri düşüncelerden düşüncelere sokar.

Çok çok fazla sivri konularda insanlara acaba mı dedirten ve insanları sorgulamaya iten bu harika film, listemize ilk 5 yıldızlı filim önerisi olarak giriyor. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Şimdiden iyi seyirler.

10 Haziran 2007 / 1s 30dk / Bilim Kurgu, Dram

Yönetmen: Richard Schenkman

Oyuncular: David Lee Smith, Tony Todd, John Billingsley, Ellen Crawford , Annika Peterson, William Katt, Alexis Thorpe, Richard Riehle 

Ülke: ABD

2. Marie Curie 2016

Marie Curie filmi, tüm zamanların en iyi bilim insanlarından biri olan ve iki farklı alanda Nobel ödülüne sahip ilk ve tek bilim insanı Marie Curie’nin hayatını konu alan güzel bir filmdir. Kocası Pierre ile radyoaktifliği  ve elementleri keşfetme macerası, Kocasının trajik ölümü ve karşısına çıkan büyük zorlukları bir bir yenişini anlatan bu film mutlaka izlemeniz gereken filimler arasındadır. Kocasının ölümünün ardından tüm zorluklara tek başına göğüs geren ve tabuları yıkan Marie Curie’nin hayatı sizlere de çok fazla ilham olacağını düşünüyoruz.

Listemize 4 yıldız ile giren Marie Curie filmi sizlere en kötü olarak, kolay kolay pes etmemeyi aşılayacaktır.

2 Ekim 2016 / 100dk / Dram , Romantik

Oyuncular: Karolina Gruszka, Charles Berling, Izabela Kuna, André Wilms, Daniel Olbrychski

Yönetmen: Marie Noelle

Ülke: Almanya , Fransa , Polonya

3. Yükselme (Upgrade) 2018

Grey Trace, kendisini belden aşağı felçli bırakan ve karısının acımasızca öldürülmesine neden olan bir saldırıya uğramıştır. Günün birinde Grey Trace’e milyarder bir mucit, vücudunu “geliştirecek” deneysel bir tedavi teklif eder. Tedavi STEM adı verilen bir yapay zeka implantıdır. Bu implant, Grey’e deneyimlediği her şeyin ötesinde insanüstü fiziksel yetenekler ve karısını öldüren katillere karşı amansızca bir intikam alma yeteneği verir.

Bizi gelecekte modern bir özgürlüğün mü yoksa köleliğin mi beklemekte olduğu sorularını bize sorduran Upgrade, özellikle yapay zeka çalışmalarının hızlanarak arttığı ve Elon Musk’ın Nueralink çipini tanıttığı şu günlerde listemize 3 yıldızla girmeyi başarıyor.

31 Ağustos 2018 / 1s 40dk / Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Leigh Whannell

Oyuncular: Logan Marshall-Green, Betty Gabriel, Harrison Gilbertson

Ülke: Avustralya

 

Tanıtımları Yazanlar: Şinasi AYGÜN ve Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Fragmanlar:

Haftanın Film Önerileri: Dünyalı, Marie Curie ve Upgrade

Şinasi Aygün (Platin Yazar) hakkında 25 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları Kurucusu, Biyolog

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*