Haftanın Film Önerileri: Marslı, Lucy ve Azınlık Raporu

Merhaba arkadaşlar.

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları olarak her hafta bilim kurgu, bilimsel konulara yakın ya da bilim insanlarını konu alan 3 filim önereceğiz. Bu filmler bizim kendimize göre puanladığımız genellikle 5 yıldız, 4 yıldız ve 3 yıldızlı filmler olacak. 3 yıldız altı olan filmleri de sizlere önermeyeceğiz. Filmler altında sizlerinde oy kullanabileceğiniz bir yıldız tablosu olacak bu şekilde sizde dilediğiniz yıldızı vererek takipçi anketini oluşturabilirsiniz.

1. Marslı (The Martian) 2015

Mars gezegeninden astronotların döndüğü bir görev sırasında şiddetli bir fırtına meydana gelir. Mark Watney (Matt Damon) isimli astronot bu fırtına sonrası kaybolur ve öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir. Fakat Watney hayattadır ve kendisini Mars’ta yapayalnızdır. Elindeki kısıtlı imkanları, zekasını ve bilgisini kullanarak dünyaya hayatta olduğuna dair bir mesaj göndermeye çalışır. Dünyadan milyonlarca kilometre uzakta ise NASA ve alanında uzman onlarca bilim insanı durmaksızın bu ‘Marslı’yı eve döndürmek için uğraşırken, Dünya’ya dönmekte olan ekip arkadaşları ise tehlikeli bir kararın eşiğine gelecektir.

Film, bilimi ve bilgiyi oldukça ilginç bir şekilde ele alıyor, bu nedenle bilim ile ilgili değilseniz bile bu sizi sıkmıyor. Marsta tek başına kalan bir insanın hikayesi kulağa depresif gelse de filmde bolca espri mevcut. Marslı içinde bilim, umut ve insanların yardımlaşma içgüdülerinin güzel bir harmanı olması ile listemize 5 yıldız alarak giriyor.

2 Ekim 2015 / 2s 24dk / Bilimkurgu

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig

Ülke: ABD

2. Lucy 2014

Tayvan’ da suç çeteleri uyuşturucu ticareti için canlı insanları kullanarak uyuşturucu kaçakçılığı yapmaktadır. Eğlence düşkü genç ve sıradan bir kadın olan Lucy yeni tanıştığı erkek arkadaşı Richard’dan dolayı bu azılı uyuşturucu çetesinin içine düşer.Uyuşturucu çetesi, Lucy’nin karının içine uyuşturucu koyarak onu da canlı taşıyıcı yaparlar.

Çete üyesinin tecavüz etme girişimine engel olmasından dolayı karnına darbe alır ve uyuşturucu poşeti patlar. Lucy’in damarlarında dolaşan kimyasallar, ona insanüstü yetenekler kazandırır! Lucy, akıl okuma, telekinezi ve acıyı hissetmeme gibi güçlere sahip olur.

Ünlü Fransız sinemacı Luc Besson’un senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünde Scarlett Johansson bulunuyor. Harika bir oyunculuk ve düşündürücü konularıyla 4 yıldız alarak listemize giriyor.

Lucy her ne kadar “beynimizin yüzde onunu kullanıyoruz” efsanesine dayansa da Lucy izlenmesi keyifli bir film. Şimdiden iyi seyirler. 

8 Ağustos 2014 / 1 s 30 dk / Gerilim, Aksiyon

Yönetmen: Luc Besson

Oyuncular: Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi

Ülke: Fransa

 

3. Azınlık Raporu (Minority Report) 2002

Ünlü bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’in bir hikayesine dayanan “Azınlık Raporu”, polisin katilleri suç işlemeden önce tutuklamak ve mahkum etmek için psişik bir “kehanet” teknolojisi kullandığı 2054’te yılında geçiyor. Dedektif John Anderton (Tom Cruise), psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce fark edip suçluları yakalayan bu özel polis biriminin başındadır. Ancak Anderton’ın kusursuz işlediğine inandığı ve sıkı sıkıya savunduğu bu sistem bir gün kendisinin dahi tanımadığı bir adamı öldüreceğini öngörür. Anderton’ın şefi olduğu birim, cinayet suçlamasıyla onun peşine düşer. Şimdiye kadar kusursuzluğuna inandığı sistem artık John’un başının belası haline gelmiş, avcı artık av olmuştur…  John’un iki seçeneği vardır, ya henüz işlemediği bir suç yüzünden hapse girecek yada kaçıp kehanetin gerçekleşmesine engel olacaktır.

Henüz işlemediğiniz bir suçtan dolayı tutuklanıp hapse atılsaydınız bunun adı adalet olur muydu? Azınlık raporu, içerisinden barındırdığı gelecek teması ve bu gelecekteki adaletin kusursuzluğu ütopyasının ne kadar kırılgan olabileceğini bizlere göstermesi ile 3 yıldız alarak listemize giriyor.

27 Eylül 2002 / 2s 25dk / Bilimkurgu

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Cruise, Kathryn Morris, Colin Farrell

Ülke: ABD

Tanıtımları Yazanlar: Şinasi AYGÜN ve Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Fragmanlar:

Haftanın Film Önerileri: Marslı, Lucy ve Azınlık Raporu

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here