Haftanın Film Önerileri: Mesaj, Gattaca ve Limitsiz

Haftanın Film Önerileri: Mesaj, Gattaca ve Limitsiz

Merhaba arkadaşlar.

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları olarak her hafta bilim kurgu, bilimsel konulara yakın ya da bilim insanlarını konu alan 3 film önereceğiz. Bu filmler bizim kendimize göre puanladığımız genellikle 5 yıldız, 4 yıldız ve 3 yıldızlı filmler olacak. 3 yıldız altı olan filmleri de sizlere önermeyeceğiz. Filmler altında sizlerinde oy kullanabileceğiniz bir yıldız tablosu olacak bu şekilde sizde dilediğiniz yıldızı vererek takipçi anketini oluşturabilirsiniz.

1. Mesaj (Contact) 1997

Çocukluk merakı dünya dışı yaşam olan Dr. Eleanor Arroway, bu merakını ve hayalini erken yaşta kaybettiği babasının yönlendirmesiyle mesleğe çevirmiştir. SETI yani Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması programında çalışan Dr. Eleanor Arroway, önemli bir noktaya gelmiştir. Bu arayışta hiç bir zaman umudunu kaybetmeyen Arroway, hayalini kurduğu ve gerçekliğine sıkı sıkıya tutunduğu dünya dışı varlıklardan ilk mesajını alacaktır.

Dünya dışı yaşam ile ilk temasımız ve başımıza gelecekleri konu alan bu film, Pulitzer ödüllü Carl Sagan’ın romanından Oscar ödüllü Forrest Gump filmiyle tanıdığımız Robert Zemeckis tarafından beyaz perdeye uyarlanmış halidir.

Carl Sagan gibi büyük bir ustadan çıkmış ve harika uyarlanmış bu film mutlaka izlemenizi öneririz.

– Onlarla iletişime geçebilecek miyiz?

– Onlar bizi anlayabilecek mi?

– Onları anlayabilecek miyiz? 

– Nasıl iletişime geçeceğiz?

– Hangi dili kullanacağız?

….

Harika ötesi bu bilim kurgu filmi listemize 5 yıldızla giriş yapıyor. İyi seyirler.

31 Ekim 1997 / 2s 33dk / Bilimkurgu, Dram

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Jodie Foster, Matthew McConaughey, Tom Skerritt

Ülke: ABD

 

2. Gattaca 

Gattaca, genetik mühendisiliği sayesinde doğacak çocukların tasarlanabildiği bir gelecekte geçiyor. Bu gelecekte doğuştan getirdiğiniz özelikler adeta CV’nizi oluşturmaktadır.Okula giderken, işe girekek yada evlenirken DNA nıza bakılmaktadır. Ancak Vincent (Ethan Hawke) doğal yollar ile doğmuş ve toplumun geri kalanına göre kusurlu sayılan insanlardan biridir. Kusurlar barındırdığı için toplum Vincent’ın isteklerini, kabiliyetlerini ve potansiyelini görmezden gelmiş, onu adeta kenara itmiş ve ikinci sınıf bir vatandaş olarak damgalamıştır. Gen ayrıncılığının yapıldığı böylesine bir dünyada astronot olmak isteyen Vincent’ın payına düşen ise Uzay merkezinin tuvaletleri temizleyen bir hademe olmaktır.

Anne ve babaların mükemmel bebekler sipariş ettikleri, hatta çocuklarının piyanist olmasını isteyen ebeveynlerin 12 parmaklı çocuk tasarlayabildikleri bir gelecekten söz ediyoruz. İnsanların daha uzun ve sağlıklı yaşadığı daha güzel ve yakışıklı olduğu bir dünya acaba gerçekten de ‘güzel’ bir dünya olabilir mi? Yoksa insanığın içindeki ayrımcılık ve güçlülerin en iyiyi alma istekleri milyonlarca yıllık insan doğasının değişmeyen bir parçası mı?

Nobel ödülü kazandıran gen düzenleme tekniği CRISPR-Cas9 sisteminin günümüzde çalışmalarının yapıldığı düşünüldüğünde belki de Gattaca bir bilim kurgu filminin ötesinde, çok olası öngörüleri olan bir fim. Üstelik filmin 1997 yapımı olduğu ve o yıllarda insan genom projesin bile henüz bitmediği düşünülürse bu öngörü gerçekten takdiri hak ediyor. Bilimsel olarak her an gerçeklerşebilelcek yakın gelecek hakkında size beyin fırtınası yaratacak bir film olarak Gattaca 4 yıldız alarak listemize giriyor.

24 Ekim 1997 / 1s 46dk / Bilimkurgu

Yönetmen: Andrew Niccol

Oyuncular: Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law

Ülke: ABD

 

3. Limitsiz (Limitless) 2011

İşsizlikle ve kız arkadaşının reddedilmesiyle karşı karşıya kalan yazar Eddie Morra (Bradley Cooper), geleceği olmadığından emindir. Eski bir arkadaşı ona zihinsel keskinliği artıran bir teklif ilaç verdiğinde hayatı tamamen değişir. Eski arkadaşından aldığı bir hap, Eddie’nin beyninin tam kapasite çalışmasını sağlamaktadır. Bu ilaç sayesinde eski dünyası değişen, hayata farklı bir gözle bakmaya başlayan Eddie paraya, çekiciliğe ve yüksek bir zekaya sahip olur. Finans dünyasının zirvesine yükselmesi onu bir servet elde etmek için kullanmak isteyen bir iş adamının (Robert De Niro) dikkatini çeker. Ancak  bu ilacın korkunç yan etkilerinin ortaya çıkması fazla vakit almaz..

Limit Yok (Limitless), belli noktalarda bilimsel olmayan bilgiler içeriyor olsa da zeka geliştiren bir hapın olası etkilerini kendi penceresinden bize göstermesi ile bizden 3 yıldız alarak listemize giriyor.

18 Mart 2011 / 1s 45dk / Gerilim

Yönetmen: Neil Burger

Oyuncular: Bradley Cooper, Robert De Niro, Abbie Cornish

Ülke: ABD

 

Tanıtımları Yazanlar: Şinasi AYGÜN ve Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Fragmanlar:

Haftanın Film Önerileri: Mesaj, Gattaca ve Limitsiz

Şinasi Aygün (Platin Yazar) hakkında 25 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları Kurucusu, Biyolog

1 geri izleme / bildirim

  1. Haftanın Film Önerileri: Mesaj, Gattaca ve Limitsiz – 💫 Meritokrasi Topluluğu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*