Haftanın Film Önerileri: Prestij, Avatar ve Deja Vu

Haftanın Film Önerileri: Prestij, Avatar ve Dejavu

Merhaba arkadaşlar.

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları olarak her hafta bilim kurgu, bilimsel konulara yakın ya da bilim insanlarını konu alan 3 film önereceğiz. Bu filmler bizim kendimize göre puanladığımız genellikle 5 yıldız, 4 yıldız ve 3 yıldızlı filmler olacak. 3 yıldız altı olan filmleri de sizlere önermeyeceğiz. Filmler altında sizlerinde oy kullanabileceğiniz bir yıldız tablosu olacak bu şekilde sizde dilediğiniz yıldızı vererek takipçi anketini oluşturabilirsiniz.

1. Prestij (The Prestige) 2006

19. yüzyılın  sonlarında geçen Prestij filmi birbirini yenmeyi çalışan iki sihirbaz filminden çok daha fazlasıdır.

Londra’da yaşayan ve bir sihirbazın asistanları olan Robert Angier, eşi Julia McCullough ve  arkadaşı Alfred Borden sihirbazlığı bir üst seviyelere taşımak isterler. Bir gösteri sırasında Julia ölür. Bu ölümü  Alfred’in yüzünden olduğunu iddia eden Robert, Alfred ile düşman olur. Zaman içerisinde her ikiside çok ünlü sihirbazlara dönüşürler. Sahnelerini sabote etmeye çalışıp performans üstünlüğü kurmaya çalışırlar. 

Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar.

İşler o kadar büyür ki olayları çözmek isteyen Robert Nikola Tesla’ya kadar gider. Sihirbazlık, ışınlanma ve çok daha fazlası için listemize 5 yıldızla giren Prestij filmini izlemenizi öneririz.

22 Aralık 2006 / 2s 8dk / Gerilim, Dram

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine

Ülke: ABD, İngiltere

 

2. Avatar 2009

Uzayda Pandora adı verilen ve üzerinde çok değerli minerallerin bulunduğu bir gezegen keşfedilmiştir. Pandora gezegeninde insanımsı bir halk olan Na’viler yaşamaktadır. Askeri bir şirket uzaktaki bu gezegenin halkını ve barındırdığı kaynakları incelemek üzere AVATAR adlı bir program oluşturur. Bu program ile insanlar genetik mühendislik sonucu yarı insan yarı Na’vi haline getirilir  ve misyoner olarak Pandora’ya gönderilirler. Gezegenin atmosferi zehirli olduğu için, Avatar denilen insan-Na’vi melezleri Pandora’da serbest olarak dolaşmaya imkan vermektedir.

Avatar programında çalışan ikiz kardeşi öldürülen Jack felçli bir gazidir ve kardeşinin yerine programa katılmaya gönüllü olur. Böylece ekibin Pandora’ya sürecek 6 yıllık yolculukları başlar. Jake Pandora’ya varıp kendi Avatarında uyandığında yürüme yetisini de geri kazanır.  Jake gezegendeki değerli mineral kaynaklarını elde etmelerine engel olarak görülen Na’vi halkının arasına sızmakla görevlendirilir. Fakat güzel bir dişi Na’vi olan Neytiri, Jake’in hayatını kurtarır ve bu her şeyi değiştirir. Neytiri’nin kabilesi tarafından kabul edilen Jake, onlardan biri olmayı tabii kaldığı bir çok test ve macera sonrasında öğrenir. Şimdiyse Jake kendisini bu halkı savunurken bulacaktır.

Titanik, Yaratıklar (Aliens), Terminator gibi filmlerinin yönetmeni James Cameron bu son filminde bizlere yarattığı dünyada görsel bir şölen sunuyor ve 4 yıldız alarak listemize girmeye hak kazanıyor.

18 Aralık 2009 / 2s 42dk / Bilimkurgu, Macera

Yönetmen: James Cameron

Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver

Ülke: ABD

 

3. Deja Vu (Déjà Vu) 2007

New Orleans’ta bir feribot bombalandıktan sonra A.T.F. (Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu) ajanı Doug Carlin (Denzel Washington) bu davayı çözmesi için yüksek teknoloji kullanan bir ekibe katılır. Bu teknoloji sayesinde zamanda dört gün geriye gidilmekte ve geçmiş değiştirilebilmektedir. Doug bombacıyı bulmak için bu deneysel teknolojiyi kullanırken, kısa süre sonra kendisini kurbanlardan birini kurtarmaya takıntılı halde bulur. Ayrıca bu teknoloji ile ilgili, Doug kendisine söylenmeyen şeylerin olduğunu fark etmesi çok uzun sürmeyecektir.

Deja Vu oldukça dikkatli izlenmesi gereken bir film, çünkü film boyunca ilginç ipuçları ve göndermeler bulunuyor. Filmi izlemeden önce zamanda yolculuk ve paralel evrenler gibi konulara bakmanızı da öneririz. Deja Vu başarılı olay örgüsü ve düşündüren sonu ile bizden 3 yıldız almayı başararak listemize giriyor.

5 Ocak 2007 / 2s 10dk / Polisiye, Bilimkurgu, Aksiyon

Yönetmen: Tony Scott

Oyuncular: Denzel Washington, Jim Caviezel, Paula Patton

Ülke: ABD, İngiltere

 

Tanıtımları Yazanlar: Şinasi AYGÜN ve Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Fragmanlar:

Haftanın Film Önerileri: Prestij, Avatar ve Deja Vu

Şinasi Aygün (Platin Yazar) hakkında 25 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları Kurucusu, Biyolog

1 geri izleme / bildirim

  1. Haftanın Film Önerileri: Prestij, Avatar ve Deja Vu – 💫 Meritokrasi Topluluğu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*