Haftanın Film Önerileri: Sil Baştan, Ay ve Kelebek Etkisi

Haftanın Film Önerileri: Sil Baştan, Ay ve Kelebek Etkisi

Merhaba arkadaşlar.

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları olarak her hafta bilim kurgu, bilimsel konulara yakın ya da bilim insanlarını konu alan 3 film önereceğiz. Bu filmler bizim kendimize göre puanladığımız genellikle 5 yıldız, 4 yıldız ve 3 yıldızlı filmler olacak. 3 yıldız altı olan filmleri de sizlere önermeyeceğiz. Filmler altında sizlerinde oy kullanabileceğiniz bir yıldız tablosu olacak bu şekilde sizde dilediğiniz yıldızı vererek takipçi anketini oluşturabilirsiniz.

1. Sil Baştan (Eternal Sunshine of the spotless mind) 2006

Kim istemez ki kötü hatıraları hafızasından sildirmek.Travmatik çocukluk anılarını, kaybettiği köpeğini ya da eski sevgilisini.

İşte Sil Baştan tam da bunu anlatıyor. Joel Barish (Jim Carrey) bir gün eski sevgilisinin kendisini hafızasından sildirdiğini öğrenir. Bunun üzerine o da aynı işlemi yaptıracaktır. Artık eski sevgilisi Clementine (Kate Winslet) tamamen unutacaktır. 

Bu hafıza silme işlemi sırasında tüm ilişki gözler önüne serilir. Bizlerle birlikte Joel, güzel başlayıp bozulan ilişkilerini izler. Hafıza silme işlemi güncel zamandan geçmişe doğru ilerlemektedir ve Joel, güzel anlara geldiğinde pişman olur. Bir şekilde işlemi durdurmaya çalışır. 

Filmde ilişkide hangi zamanda olduğumuzu anlamak Clementine’in saçını kulanıyor. İlk tanıştıklarında taze ilişkiyi betimleyen yeşil renk saç, orta dönemde ilişkilerinin sıcaklığını temsil eden kırmızı renk saç, bu ateş zamanla sönerek turuncuya dönüyor. İlişkinin sonlarına doğru soğuk ve depresif bir renk olan mavi saç çıkıyor karşımıza.

Her bir oyuncunun karakter gelişimi inanılmaz düzeyde ilerlemektedir. Film ismini Alexander Pope’nin bir şirinden alıyor.

Pürüzsüz zihnin gün ışığı… (Eternal Sunshine of the spotless mind)

Jim Carrey en iyi oyunculuklarından birini sergilediği ve Kate Winslet’in favori filmi olduğu Sil Baştan kesinlikle bir baş yapıttır ve bizim listemize de 5 yıldızla dahil oluyor.

Son olarak filmin harika müziği ile bitirelim..

Herkes bir gün öğrenmeli .” Beck – Everybody’s Gotta Learn Sometime 

26 Mayıs 2006 / 1s 48dk / Bilimkurgu, Dram, Komedi

Yönetmen: Michel Gondry

Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Kirsten Dunst

Ülke: ABD

 

2. Ay (Moon) 2009

Astronot Sam Bell’in (Sam Rockwell) Lunar Industries Ay madenindeki üç yıllık vardiyası nihayet sona ermek üzeredir. Karısı (Dominique McElligott) ve genç kızıyla yeniden bir araya gelmeyi dört gözle bekleyen Sam’in sağlığı birden kötüye gitmeye başlar. Çok sancılı baş ağrıları ve halüsinasyonlar gören Sam neredeyse ölümcül bir kaza geçirir. Bu kaza sonucunda algısı genişleyen Sam, rutininin dışına çıktığını fark etmiştir. Bu süreçte kendisi  ile  karşı karşıya gelen Sam,  Ay’da kurduğu hayatın ne anlama  geldiğini keşfedecektir. Ancak Sam, şirket Aya gelip kendisini almadan önce bu gizemi çözmelidir.

Ay içerdiği bilim kurgu öğeleri ile türe bir yenilik getirmese de insanın yalnız kalma psikololojisini iyi aktarması ve hayatta kalmak için yapabileceklerine odaklanması ile 4 yıldız alarak listemize girmeyi başarıyor.

26 Mart 2010 / 1s 37dk / Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Duncan Jones

Oyuncular: Sam Rockwell, Robin Chalk, Matt Berry

Ülke: İngiltere

3. Kelebek Etkisi (Butterfly Effect) 2004

Üniversite öğrencisi Evan Treborn (Ashton Kutcher) yoğun strese yaşadığı anlarda baygınlık geçirmektedir. Bunun nedenli çocukluğunda yaşadığı travmatik anılardır.Evan bilinçsizken bir çeşit zamanda yolculuk yaparak çocukluğundaki anılara gidebildiğini ve o anıları tekrar yaşayabildiğini fark eder. Babası (Eric Stoltz) tarafından taciz edilen Kayleigh (Amy Smart) gibi arkadaşlarına yardım için geçmişe gitmeye karar verir. Ancak geçmişi değiştirmek, bugünü de büyük ölçüde değiştirmektedir. Evan değişen bugününü düzeltmek için her geçmişe gittiğinde işler içinden daha da çıkılmaz bir hal alacaktır.

Kelebek etkisi, senaryosuna yedirilmiş Kaos teorisi fikri ve hayatımızdaki en küçük tercihlerin zaman içinde nasıl büyük farklar yaratabileceğini gösteren kurgusu ile 3 yıldız alarak listemize giriyor.

Kelebek etkisi hakkında

Kelebek etkisi, bir sistemin başlangıç verilerindeki küçük değişikliklerin büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilmesine verilen addır. Edward N. Lorenz’in çalışmalarından biri olan Kaos Teorisi ile ilgilidir. Daha sonralarda hava durumu ile ilgili verdiği şu örnek ile ünlenmiştir. Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir der. Fakat bu etki daha çok yaratılan bir kaosun büyüyerek artmasını ifade etmektedir.

9 Nisan 2004 / 1s 53dk / Dram, Fantastik

Yönetmen: Eric Bress, J. Mackye Gruber

Oyuncular: Ashton Kutcher, Amy Smart, Elden Henson

Ülke: ABD

 

Tanıtımları Yazanlar: Şinasi AYGÜN ve Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Fragmanlar:

Haftanın Film Önerileri: Sil Baştan, Ay ve Kelebek Etkisi

Şinasi Aygün (Platin Yazar) hakkında 25 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları Kurucusu, Biyolog

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*