Haftanın Film Önerileri: Yıldızlararası, Enigma ve I Am Mother

Haftanın Film Önerileri: Yıldızlararası, Enigma ve I Am Mother

Merhaba arkadaşlar.

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları olarak her hafta bilim kurgu, bilimsel konulara yakın ya da bilim insanlarını konu alan 3 filim önereceğiz. Bu filmler bizim kendimize göre puanladığımız genellikle 5 yıldız, 4 yıldız ve 3 yıldızlı filmler olacak. 3 yıldız altı olan filmleri de sizlere önermeyeceğiz. Filmler altında sizlerinde oy kullanabileceğiniz bir yıldız tablosu olacak bu şekilde sizde dilediğiniz yıldızı vererek takipçi anketini oluşturabilirsiniz.

1. Yıldızlararası (Interstellar) 2014

Dünya çokta uzak olmayan bir gelecekte küresel çapta bir kıtlık ile boğuşmakta, insanlar yiyecek bulmakta zorlanmaktadır. Hatta çiftçilik dünyanın en önemli mesleği haline gelmiştir. Tüm dünya gıda sorununa odaklanmışken, uzay  keşifleri artık zaman ve para kaybı olarak görülmektedir. Teknik bilgisi ve becerisi yüksek eski NASA pilotu Cooper’da (Matthew McConaughey) geçimini mısır tarlalarında çiftçilik yaparak sağlamaktadır. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper’ın karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir. İşte böyle bir ortamda bir avuç bilim insanı dünya dışında yaşanabilecek yerler keşfetmek amacıyla çeşitli gezegenlere astronotlar göndermek istemektedir. Eğer yaşama uygun bir gezegen bulunursa orada  bir koloni kurulup insanlığın devamının sağlanması amaçlanmaktadır.

Son dönemin başarılı yönetmeni Christopher Nolan imzalı Yıldızlararası, konusunu fizikçi Kip S.Thorne’nun evrendeki ‘Solucan Delikleri’ teorisinden alıyor. Filmin müzikleri ise ünlü müzisyen Hans Zimmer tarafından bestelenmiş. Yıldızlararası içerdiği bilimsel kuramları başarılı bir şekilde aktarırken, sevginin evrenin sınırlarını aşan gücünü bizlere göstermesi ile 5 yıldız alarak listemize girmeyi başarıyor.

Not: Kara deliğin 3 boyutlu gösterimi de muazzam bir sahnedir.

7 Kasım 2014 / 2s 49dk / Bilimkurgu, Dram

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine

Ülke: ABD, İngiltere

 

2. Enigma (The Imitation Game: Enigma) 2015

Bir bilim insanı Dünya Savaşının seyrini değiştirebilir mi? Hem de hiç anlamadı ve bilmediği bir dilde bunu yapabilir mi?

İngiliz matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog olan Alan Mathison Turing bunu başardı. Kendisini geliştirmiş olduğu Turing testi ile makinelerin ve bilgisayarların düşünme yetisine sahip olup olamayacağını sonucunu veren testle tanıyor olabilirsiniz. Lakin bu filim Nazilere karşı tek başına ama bir ordu kadar güçlü bu adamın hikayesini anlatıyor.

Film; Alan Turing, Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başarmasını ve daha sonra savaşın seyrini çok güzel anlatıyor.

Muhtemelen filmi izleyeceğiniz alet olan bilgisayarın doğuşuna, tanıklık edeceksiniz. 

Benedict Cumberbatch’in Alan Turing’i canlandırı Enigma güzel bir biyografi filmi olarak listemize 4 yıldızla giriyor. İyi seyirler. 

20 Şubat 2015 / 1s 55dk / Biyografik, Dram

Yönetmen: Morten Tyldum

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode

Ülke: ABD

 

3. I Am Mother 2019

Dünya, büyük bir yokoluşla karşıya karşıya kalmış, insanoğlu dünya üzerinden yok olup gitmiştir. İnsanlığın yokoluşunun ardından, Dünya nüfusunu yeniden arttırması ve gelecek nesillerin yetiştirmesi için özel bir robot tasarlanmıştır. Anne adı verilen bu robot, insanlığın bu son tesisinde bir kızı büyütmekle görevlendirilir. Anne ve kızın arasında zamanla gelişen ilişki ve güven ise tesise yaralı bir yabancının gelişiyle sarsılacaktır.

Anne (I am Mother) post apokaliptik bir dünyada geçen bir bilim kurgu filmi. Bir yandan robotun sevgi anlayışı ve görev bilinci arasında kaldığı seçimleri izlerken bir yandan kızının gerçeği arayışına tanık oluyoruz.  Anne (I am Mother) ayrıntılarda gizli senaryosu ile 3 yıldız alarak listemize giriyor.

18 Temmuz 2019 / 1s 54dk / Bilimkurgu, Gerilim, Dram

Yönetmen: Grant Sputore

Oyuncular: Clara Rugaard, Hilary Swank, Rose Byrne

Ülke: Avustralya

Tanıtımları Yazanlar: Şinasi AYGÜN ve Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Fragmanlar:

Haftanın Film Önerileri: Yıldızlararası, Enigma ve I Am Mother

Şinasi Aygün (Platin Yazar) hakkında 25 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları Kurucusu, Biyolog

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*