Einstein ve Kuantum

Bir Dehanın Bilim Serüveni

Yazar: A. Douglas Stone

Çevirmen: Volkan Yazman

 

Einstein ve Kuantum kitabı 2014 yılında Physics World dergisince en iyi on bilim kitabı arasında gösterildi ve Phi Beta Kappa Society tarafından Phi Beta Kappa Ödülü’ne layık görüldü.

Albert Einstein atom üstü evrende geçerli olan göreliliği atom altı evdende geçerliliği olmamasından dolayı kuantumu dünyasını pek içine sindirememiştir. Hatta bu konuda ünlü bir sözüde vardır. “Tanrı zar atmaz.” Bu sözü ile kuantum mekaniğini reddetmiştir. Çünkü bilim ve evren kuralları şansa bırakmayacağı kadar determinist olacağını savunmasıydı.

Albert Einstein’ın evren kavrayışı her ne kadar kuantum mekaniğini reddetsede, bizzat kendisi kuantum kuramının geliştirilmesinde rol oynayıp, itici güç oldu.

Bu kitap Einstein’ın kuantum mekaniğinin geliştirilmesine yaptığı katkıları ve bu çalışmaların belki de görelilik üzerine yaptığı çalışmalarda daha önemli olduğunu bizlere anlatıyor. Einstein’ı ve Kuantumu daha iyi anlayabilmek için bu akıcı kitabı okumanızı öneriyoruz.

Sayfa Sayısı: 408

İlk Baskı Yılı: 2017

Yayınevi: Say Yayınları

Albert Einstein Kimdir?

Albert Einstein, 14 Mart 1879 yılında Ulm, Alman İmparatorluğu’nda dünyaya geldi. Almanya doğumlu Yahudi teorik fizikçi olan Albert Einstein, devrim niteliğindeki fizik ve matematik çalışmaları sayesinde, 1921 senesinde Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür. 1905 yılı Einstein için mucize yıl olarak adlandırılır. Bern Patent ofisinde çalışırken, o sene devrim niteliğinde 4 tane makale yayınladı. E = mc formülü ile bilinen enerji madde ilişkisini bulmuştur.Özel görelilik ardında yer çekimini de işin içine katarak genel göreliliği bulmuştur. Bu çalışmasıyla yeni bir uzay- zaman algısına sahip olduk. Ama Nobel Ödülü’nü Newton’un evren anlayışını yıkan Genel Görelilik çalışmasından değil Kuantum Mekaniğine yol açan Foto Elektrik Etkisi ile almıştır.

Son yüz yılın en zeki insanlarından bir kabul edilen deha 18 Nisan 1955 yılında Princeton, New Jersey, Amerika Birleşik Devletler’de hayatını kaybetti. Ölümünden sonra bile beyni kaçırılarak incelendi.

Albert Einstein’ın siyasi görüşü ve çalışmalarından dolayı FBİ Einstein hakkında 1.400 sayfalık bir dosyaya hazırlamıştır.

Tanıtımı Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Einstein’ın Evreni (Çekiç, Tüy Ve Bowling Topu)

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here