Haftanın Kitap Önerisi: Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine 

Hasan Ali Yücel Klasikleri

Yazar: Nicolaus Copernicus
Çevirmen: C. Cengiz Çevik

Nicolaus Copernicus’un baş yapıtı olan Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine kitabı ilk kez 1543 yılında Nürnberg’de basılmıştır. Kitabında Batlamyus’un Dünya merkezli modeline karşı Güneş merkezli yeni bir model sunmaktadır. Bu kitabın ilk örneği Papa III. Paulus’a ithaf edilmiş olup, Copernicus’un kendi elinden yazılmış el yazması bugüne kadar ulaşmıştır. Bu baş yapıt 6 bölümden oluşmaktadır.

– Kitabın ilk bölümde Güneş merkezli kuramın genel görünüşüne yer verilmiştir.

– Genel ağırlıkla teorik olan ikinci bölümde çeşitli küresel astronomi kurallarını açıklanmış ve bir yıldız listesi verilmiştir.

– Üçüncü bölümde Güneş’in hareketlerini anlatmıştır. 

– Dördünce bölümde bir önceki bölümde olduğu tarzada Ay’ın hareketlerini ele alınmıştır.

– Son iki bölüm olan beşinci ve altıncı bölümlerdeyse sistemin somut açıklamalara yer verilmiştir.

Eskiçağ astronomi ve kozmoloji geleneğinin içinde yer alan Copernicus bu kitapla ileri sürdüğü görüşler ile modern astronominin kurucusu olarak adlandırılır.

Sayfa Sayısı : 529

İlk Baskı Yılı : 2010

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

 

Nicolaus Copernicus Kimdir?

Nicolaus Copernicus, 19 Şubat 1473 yılında Kraliyet Prusyası Polonya’da bulunan Torun şehrinde dünyaya gelmiştir.

Copernicus teoloji eğitiminin yanı sıra matematik ve astronomi dalları ile ilgilenir. Zamaın tanınmış gök bilimcilerinden İtalya’da dersler alır. Domenico Maria Novara da Ferrara ile çalışır. Aristoteles’in ortaçağa egemen olan Evren ve Dünya görüşünün tersini savunan Copernicus, en önemli eseri Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine’yi 1543 yılında yayımlar. Ptolemaeus’un Dünya merkezli modeline karşı Güneş merkezli modeli savunur. Eskiçağ astronomi ve kozmoloji geleneğinin içinde yer alan Copernicus ileri sürdüğü görüşlerle modern astronominin kurucusu olarak anılır.

Modern astronominin kurucusu ve daha sonraki devlere ilham kaynağı olan Nicolaus Copernicus, 24 Mayıs 1543 yılında, 70 yaşındayken Polonya’nın Frombork şehrinde gözlerini hayata yumar. 

Tanıtımı Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here