Hayvanların Sessiz Dünyası

Hayvanlarda Bilincin Varlığı Üzerine Bir Araştırma

Yazar: Marian Stamp Dawkins

Çevirmen: Füsun Baytok

Marian Stamp Dawkins’in hayvanların zihinlerinde neler olup bittiğini harika bir şekilde anlattığı Hayvanların Sessiz Dünyası heyecan verici bir yolduluktur. Böylesine sınır bir konuda yazar, bilimsel yoldan ayrılmadan hayvanların davranışını ve düşüncelerini bize aktarmaktadır.

Hayvanların zihninde neler olup bitmekte? Bizler gibi dünüyorlar mı? Bizler gibi hissleri var mı?

Kitap, bazı hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ile onların sandığımızdan daha ileri bilinçe sahip olduklarını sade ve akıcı bir dille anlatmakadır.

Bazı farelerin temel matematik anlayışına sahip olduğundan, Yabani vervet maymunlarının, gruba tehlike anında haber verenlerden hangilerinin güvenilir olduğunu, hangilerinin yabacı çoban olduğunu ayrımını bilmelerine kadar bir çok ilginç konuya değinmektedir.

Marian Stamp Dawkins, öteki türlerde bilincin varlığını belirsizlikten, makul ve bilimsel açıdan saygın bir görüşe getirdiği bu kitap, zamanın en büyük biyolojik sınırlarından birini araştırmaktadır. Özellikle evcil hayvan sahibi ve doğa severler olmak üzere genel okuyucuya hitap eden kitap ayrıca TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları yüzüncü kitabıdır. 

Üzerine az yazılan ama çok ilgi duyulan konuların toplamı olan bu kitabı kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

Sayfa Sayısı: 286

İlk Basım: 2005

Yayınevi: Tübitak Yayınları

Yeni Yayınevi: Çikolata Yayınevi

 

Marian Stamp Dawkins Kimdir?

13 February 1945 doğumlu Marian Stamp Dawkins, Oxford Üniversitesi’nde hayvan davranışları konusunda dersler vermektedir. Marian Stamp Dawkins, Oxford Somerville College’da öğretim üyesidir.

Tanıtımı Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here