Haftanın Kitap Önerisi: Kara Delikler

(Kara Delikler Hakkında Son Bilgiler)

Yazar: Stephen Hawking

Çevirmen: Kerem Cankoçak

Haftanın Kitap Önerisi: Kara Delikler

Stephen Hawking 2016 yılında BBC Reith derslerinde, bir ömür boyu yapmış olduğu araştırmalarını 15 dakikada aktarabileceği konusunda zorlu bir ideaya girmiştir. Bu çok kısa süren derslerde Stephen Hawking, evrenin gizemlerini, kara deilikleri ve uzay- zamanın sınırlarını anlatıyor.

Kısa, öz ve akıcı aktarımıyla Alfa Yayıncılıktan harika bir kitap.

 

Sayfa Sayısı : 75

İlk Baskı Yılı : 2017

Yayınevi : Alfa Yayıncılık

 

Stephen Hawking Kimdir?

Stephen William Hawking 8 Ocak 1942’de Oxford şehrinde dünyaya geldi. Oxford Üniversitesi kolejinde eğitim aldıktan sonra kozmoloji (evrenbilim) üzerine çalışmak üzere Cambridge gitti. babası onun tıp eğitimi almasını istemesine karşın Stephen Hawking matematiğe olan hayranlığından dolayı matematik okumak istiyordu o yıllarada okulunda matematik bölümü mevcut olmadığı için fizik okumaya karar verdi. Üç yılın ardınan doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödülünü aldı. Cambridge gitme sebebi o yıllarda Oxford’ta kozmoloji çalışan kimsenin olmamasıydı.

Doktorasını tamamladıktan sonra ilk olarak araştırma asistanı ve daha sonra da Gonville and Caius College’da profesör asistanı oldu. 1973 yılında uygulamalı matematik ve kuramsal fizik bölümüne geçti.1979 yılından itibarende matematik bölümünde Lucasian matematik profesörü oldu. 1988 yılında Zamanın Kısa Tarihi kitabını çıkarmasıyla dünyaca bir üne sahip oldu.

Hawking kuantum mekaniği ile Einstein’ın Genel Görelilik Kuramı’nın birleştirilmesi fikrine olan üstü bağlıydı. Her Şeyin Teorisi dediği bu teori için yıllarca Einstein gibi çalıştı. Bir çok alanda kafa yormasıyla başarılı olan Hawking ne yazık ki bu kuramda başarılı olamadı. Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilen Hawking ömrü boyu 12 onur derecesi almıştır. 

14 Mart 2018 tarihinde sabaha karşı, Cambridge’ki evinde 76 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. 

Tanıtımı Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

1 Comment

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here