Haftanın Kitap Önerisi: Kuantum Felsefesi

Yazar: Roland Omnes

Çeviri: Ercüment Akat

Editör: Kerem Cankoçak

Günümüzde felsefeyi, modern bilimle ile doğru şekilde ilişkilendiren insan sayısı çok azdır. Hem bilimi hem de felsefeyi iyi anlamış olmak gerek. Bunu çok iyi başarmış ünlü teorik fizikçi Roland Omnès, Kuantum Felsefesi kitabında kuantum felsefesinin getirdiği yeni felsefeyi bizlere çok iyi sunuyor.

Kitap antik felsefeden günümüze kadar felsefe öğretilerini özetleyerek, kuantum fiziğinin felsefesini yaklaşımı ayrıntılı ve düşündürücü bir şekilde anlatıyor. Roland Omnès, Kuhn ve Feyerabend eleştirisi olarak bir fizikçi gözünden bilim nedir” sorusuna da değiniyor.

Eğer felsefe severseniz, üzerine bilim katılmış bu kitabı çok çok beğeneceksiniz. Kuantum zırvalıklarını bir kenara bırakın. Gerçekten kuantumun felsefesini öğrenmek istiyorsanız bu kitabı sizlere gözümüz kapalı öneririz.

Kapak: Füsun Turcan Elmasoğlu

İlk Baskı Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 344

Yayınevi: Alfa Yayınları

 

Roland Omnès Kimdir?

Roland Omnès 18 şubat 1931 yılında Fransa’da dünyaya geldi. Modern bilimin geldiği son nokta ile klasik dünyada kalmış ve o dünyayı şekilendirmiş deneyimlerimiz arasındaki bağı güçlendirmek için bir çok kitap yazmıştır. Resmi matematik ve bilim ile felsefe arasındaki boşluğu doldurmaya çabalamıştır.

Teorik Fizikçi olan Roland Omnès kuantum felsefesinin önemli düşünürlerinden biridir. 89 yaşında olan Paris – Sud Üniversite’sinde teorik fizik profesörü  olarak çalışmaya devam ediyor.

Tanıtımı Yazan: Selim ÖZTEMEL

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here