Daha Fazlası

  Haftanın Kitap Önerisi: Neredeyse Bir Balina

  Neredeyse Bir Balina

  Türlerin Kökenine Güncel Bir Bakış

  Yazar: Steve Jones

  Çevirmen: Levent Can Yılmaz 

  Prof. Steve Jones Neredeyse Bir Balina kitabında Darwin’in Türlerin Kökeni kitabına güncel bir yaklaşım sunakta. Steve Jones’un bu kitabı, Darwin’in Türlerin Kökeni’nin 21. yüzyıla uyarlanmış halidir. Evrim kuramı üzerine yürüyen birçok tartışmaya da bugünün bilgileri ile ışık tutuyor.

  University College’da (Londra) genetik profesörü olan Steve Jones’un bu kitabı hem evrimin anlaşılmasına büyük katkılar sağlamakta hem de evrimi kullanmadan etrafımızda olup bitenleri anlayamayacağımızı bir kere daha ortaya koymakta.

  S. Jones, AIDS’ten, Pasifik’te akıntıyla sürüklenen çöplere kadar pek çok modern olguyu kullanarak, Darwin’in kuramını günümüze taşırken, evrim kuramını da modern haliyle açık ve anlaşılır bir şekilde okura sunar. Darwin’in zamanından bu yana değişen anlayışları da vurgulamaktan geri kalmaz. Sonuçta ortaya bir çırpıda okunan eğitici ve öğretici bir modern Türlerin Kökeni çıkmıştır.

  Steve Jones Kimdir?

  John Stephen Jones, 24 Mart 1944 yılında Gallerde dünyaya gelmiştir. Londra Üniversitesi Akademisi’nde (UCL) Genetik Bölümü bünyesindeki Evrim ve Çevre Bölümü Başkanlığı yapmış, birçok farklı alanda çalışmaları olmasına karşın özellikle evrim konusuna eğilmiş ve ünlü çalışmalar yürütmüştür. Evrim üzerine hem akademik hem popüler tartışmalara dahil olmuş, günümüzün bilimsel kuram veya kabullerine de yazdığı eserlerle ciddi katkılar sunmuştur ve sunmaya devam etmektedir.

  Londra – University College’de genetik profesörü olan Steve Jones; daha önce ABD, Avustralya ve Afrika üniversitelerinde çalıştı. 1991’de BBC Reith Konferansları’nı veren Jones, 1996’da yine BBC’de yayınlanan, insan genetiği evrimi hakkındaki başarılı bir belgesel serisini sundu.

  Jones evrim, varyasyonlar, ırklar, cinsiyet ve kalıtımsal hastalıklar gibi onlarca konunun bilimsel aktivitelerle doğrudan ilişkisi bulunmayan insanlarca anlaşılır kılınması için çok sayıda televizyon ve radyo programı yapmış, gazete ve popüler bilim kitaplarında pek çok makale yayınlamıştır. Londra Üniversitesi haricinde Edinburgh ve Chicago Üniversitelerinde de görev yapmış olan S. Jones genetik, malakoloji, zooloji alanlarında uzman olup, Royal Society üyeliğine ve Irwin Ödülü’ne layık görülmüştür.

  Daily Telegraph köşe yazarı olan Steve Jones, sık sık radyo ve televizyon yayınlarına katılmaktadır. Daha önceki kitapları arasında, 1994 Rhonepoulenc Bilim Kitabı Ödülü’nü kazanan “The Language of the Genes” (Genlerin Dili) ve 1997 Rhone-Poulenc ödüllerinde finale kalan “In The Blood” (Kanda) bulunmaktadır. 1997’de, genel kamuoyunun bilimi daha iyi anlaması için çaba sarf edenlere verilen Royal Society Faraday Madalyası’na layık görülmüştür.

  Sayfa Sayısı: 544

  Yeni Basım Sayfa Sayısı: 520

  İlk Baskı Yılı: 2006

  Yayınevi: Evrensel Basım Yayın

  Yeni Basım Yayınevi: Ginko Bilim

  Tanıtımı Yazan: Selim ÖZTEMEL

  YouTube Kanalımız

  Selim Öztemelhttps://cilginfizikcilervbi.com
  Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: