Halüsinasyon Nedir?

Algı durumunda idrak yoktur ancak idrak durumunda algı vardır şeklinde bir kalıp ifade ile algı bozukluğu tanımına giriş yapalım. Algı, algıladığının ne olduğunu bilmektir. Algı bozuklukları halüsinasyonlar olarak değerlendirilir. Halüsinasyonlarda objesiz idrak vardır. Ortada bir uyaran yokken var gibi algılanır. Halüsinasyonlar “Hipnogojik Halüsinasyonlar, Hipnopompik Halüsinasyonlar, İşitme Halüsinasyonları (Halüsinozlar)” şeklinde 3 gruba ayrılır. İşitme halüsinasyonları ortada bir ses yokken kişinin olmayan sesleri duymasıdır. Bu genellikle insan sesidir. Kişi müzik, makine gibi sesler duyar ve seslerle konuşur. Kişi bu seslerin kaynağının organları olduğunu sanır ve organlarını suçlar. Bu sesler kişiyi tehdit eder. Kişinin kendisine küfür eden, aşağılayıcı, küçümseyici seslerdir. Kişi bu sese itaat eder, direnmez. İşitme halüsinasyonları genellikle durum bildiren, yorum yapan, hakaret eden, yardım eden, yol gösteren ya da birbiri ile konuşan veya tartışan seslerdir. Halüsinoz duyan kişi kendi iç sesini sesli olarak duymaz. Hasta kendi düşüncelerinin başkası tarafından seslenildiği yanılgısı ile bu düşüncelerinin yüksek sesle dış bir uyaran olmadığı halde sanki öyleymiş gibi zannetmesi ile yankılanan sesler duyması şeklinde ifade edilebilir. Görme halüsinasyonlarının şekilli olanlarına insanlar örnek verilebilir.

Şekilsiz olarak ışık parıldamaları örnek verilebilir. Bu durumla karşılaşan kişide genellikle psikoz semptomları da beraberinde gelmektedir. Kişiyi en çok korkutan görme halüsinasyonlarıdır. Koku halüsinasyonları ise şizofrenide görülmeyen bir durum olmakla birlikte genellikle kanser vakalarında görülür. Yanmış lastik kokusu, çürük yumurta kokusu, vücut kokusu şeklinde örnek verilebilir. Bu halüsinasyonlar tıbbi bir duruma bağlı olarak ortaya çıkar. Tat halüsinasyonları ise yanlış tat algılanmasıdır ve en nadir görülen halüsinasyonlardır.

Dokunma halüsinasyonları ise dokunma veya böcek gezindiğini (bu daha çok alkol deliriumunda görülür.), kişinin bedeninde elektrik verildiğini zannetmesidir. Kolu ve bacağı yokmuş hissi verir.

Somatik halüsinasyonlar ise sıklıkla iç organlardan kaynağını alan, bir şeylerin yanlış hissedilmesi ile ilgili halüsinasyonlardır. Kişiler iç organlarında yanma, şişme, sıkışma, genişleme ve acı duyma ile ilgili halüsinasyonlardır.

Lilliputian (normal psikiyatrik hastalarda, psikozlarda görülmeyen, alkol deliriumunda da olabilen bir halüsinasyon türüdür.), halüsinosiz (alkolle ilgili bir durumdur, kişi burada halüsinasyon gördüğünü bilir), sinestezi (bir türdeki duyusal uyaranların başka bir türden algılanmasıdır. Yani sesin görülüp görüntünün duyulması vb.), sürüklenme fenomeni (halüsinojik ilaçlara bağlı olarak gelişen algısal bozukluktur. Halüsinojenler hayal uyandıran maddelerdir. Burada hareket eden cisimler ayrı ayrı algılanmaktadır.) şeklinde algı bozuklukları vardır.

Yazan: Gözde ADIYAMAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

 

 

 

 

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here