Halüsinasyondan Psikoza Kadar Götürebilen LSD Nedir?

Halüsinasyondan Psikoza Kadar Götürebilen LSD Nedir?

Açılımı liserjik asit dietilamid olarak geçen LSD veya LDS-25 yarısentetik psikoaktif bir halüsinojendir. 1936-1943 yılları arasında Albert Hoffman tarafından çavdar mahmuzunda bulunan ergotaminden sentezlenmiştir.

LSD'NİN kimyasal gösterimi Bazı özelliklerinden dolayı insanlar arasında bir dönem keyif verici olarak kullanılmıştır. Neden olduğu etkilerden bazıları halüsinasyon görme, boyutsal zaman algısında değişme, sinestezik etkiler, aşırı ruhsal değişiklikler, vücut ısısında yükselme, göz bebeklerinde büyüme, ağız kuruluğudur. Yapılan araştırmalara göre bağımlılık etkisi yoktur. Herhangi bir dozunun ölümcül etkisi yoktur fakat halüsinasyon sonucu yaralanmalar oluşabilir. Bad trip olarak adlandırılan olumsuz tecrübeleri ise bazı negatif akut tecrübeleri, yabancı karışık ortamlarda tetiklenmesindeki artış, uygun olmayan ortamlarda yanlış doz alımı, paranoya, şizofreniye yatkınlığı bulunan kişilerde psikoza girme gibi etkilerdir. Çok nadirde olsa “flashback”(geriye dönüş) durumu oluşabilir ve oldukça olumsuz şekilde sonuçlanabilir. Ayrıca kullanan bireylerin çok daha ittiatkar davrandıkları görülmüştür.

LSD kullanan bazı ünlü isimler

LSD verilen kişinin çizdiği resimler1971’de imzalanan Psikotrop Maddeler Sözleşmesi ile BM tarafından LSD’nin yasaklanması şart koşulmuştur. Yalnızca tıbbi ve bilimsel araştırmalarda kullanılmasına izin verilmiştir.

Yazan: Buse Hatun ALDAĞ

Kaynak*

YouTube Kanalımız

 

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*