Hamam Böcekleri Büyük Yok Oluştan Nasıl Kurtuldu?

65 milyon yıl önce dinozorların devrine son veren göktaşı Meksika sınırlarında olan Yutakan bölgesine düştü. Dinozorlar ile birlikte canlının 4’te 3’ü yok olmasına sebep olan olaylar gerçekleştiğinde hamamböcekleri de Dünya’da yaşıyordu. 

Peki Hamam Böcekleri Nasıl Kurtuldu?

Göktaşı çarptığında Dünya’nın sıcaklığı çok kısa sürede çok fazla yükseldi. Büyük canlılar kaçacak yer bulamazken, küçük hamamböcekleri depremleden dolayı toprakta açılan yarıklarda saklanabildiler. Daha sonralarında çarpmadan dolayı gökyüzü tozla kaplanıp Güneş ışınlarından yoksun kalan Dünya çok hızlı soğudu. Bitkiler öldü, otoburlar öldü ve en sonunda etçiller etkilendi. Fakat hamamböcekleri besin ayırt etmeksizin leş bile yerler. Bu yüzden besin konusunda sıkıntı yaşamadılar. 

Hamam Böcekleri Büyük Yok Oluştan Nasıl Kurtuldu?

Hamamböcekleri için bir diğer avantaj ise yumurtalarını görece sert bir kılıf ile bıraklaları. Yumurtalar bu zar sayesinde sel ve kuraklık gibi zor şartlarda daha dayanıklı oluyor.

Bu tür avantajlar ile yok oluştan kurtulan hamamböcekleri günümüzde sıcak tropikal bölgelerden, soğuk yerlere kadar hemen hemen her yerde yaşıyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here