Hayvanlar Alemindeki En Eski Yamyamlık

Hayvanlar Alemindeki En Eski Yamyamlık

Trilobitler 250 milyon yıl aşkın ilkel denizlerde hüküm sürdüler. 540 milyon yıl önce Kambriyenin başlangıcında deniz diplerinde yaşıyorlardı. Kambriyen dönemin en önemli temsilcilerinden biri Redlichia rex’dir. Trilobitlerin kralı olarak bilinen bu canlı 35 santimetreye kadar büyüyebiliyor ve dikenli bacakları ile en sert kabukları bile kırabiliyordu.

Hayvanlar Alemindeki En Eski Yamyamlık

Bu canlı üzerine yapılan son çalışmalar, iyi bir avcı olmasının yanı sıra, fırsatını bulduğunda hemcinslerini de yiyebilen bir yamyam olduğunu ortaya çıkardı.

500 milyon yolluk kayaç tabakasında çok sayıda Redlichia rex fosili ile, detritus ile beslenen daha küçük trilobitler (Redlichia taooensis) bulundu. Fosiller daha ayrıntılı incelendiğinde bu canlıların bir çoğunu yara izi olduğu görüldü. Görünüşe göre bu canlılar bir avcının saldırısında kılpayı kurtulmuşlar. ayrıca bu yara izleri yalnız Redlichia taooensis fosillerinde değil, Redlichia rex fosillerinde de bulunuyor. 

Paleontologlar, o dönemde böyle bir saldırıyı yalnız Redlichia rex’in yapmış olabileceğini belirtiyorlar. Bu da Redlichia rex’in yalnız küçük trilobitler avlamadığı, aynı zamanda hemcinslerin de  yediğini gösteriyor.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*