Hayvanlar da İnsanlar Gibi Uyur mu?

Hayvanlar da İnsanlar Gibi Uyur Mu?

Meraklı Çocuklar: Hayvanlar da insanlar gibi uyur mu? Salyangozlar kabuklarında mı uyur? Bir balina uyurken neden boğulmaz? 

Salyangozlar da dahil olmak üzere çoğu hayvan sizin ve benim gibi uyur. Yani rahat bir pozisyona geçerler ve gözlerini kapatırlar (eğer göz kapakları varsa!). Senin ve benim gibi onlar da genellikle uyurken fazla hareket etmezler. Ama bir hayvanın uyuduğunu mu yoksa hareketsiz mi kaldığını nasıl bilebiliriz?

Hayvanlar da İnsanlar Gibi Uyur Mu?

Birlikte, bir hayvanın uykuda olup olmadığını anlamamıza yardımcı olan birkaç şey vardır. Uyuyan bir hayvan, çevresinde olup biten her şeyi fark etmez. Uyuyan bir hayvanı rahatsız ederseniz, yine de onu hızla uyandırabilirsiniz. Çoğu hayvanın da her gün belirli bir miktarda uykuya ihtiyacı var gibi görünüyor. Yeterince uyumazlarsa, bunu telafi etmek için daha geç (ve daha derin) uyurlar. Bütün bunlar insanlar için de geçerlidir.

Gölet salyangozları kayaları veya akvaryumlarının kenarlarını yatak olarak kullanırlar ve uyurken kendilerini bağlarlar. Bu özellikle rahatlatıcı görünmese de, kabukları vücutlarından sarkıyor ve dokungaçlarını kabuklarının içinde tutuyorlar. Bilim insanları henüz diğer salyangozlarda uyku hakkında fazla bir şey bilmiyorlar, ancak muhtemelen benzer şekilde uyuyorlar.

Hayvanlar da İnsanlar Gibi Uyur Mu?

Çoğu hayvan bu şekilde rahat ve hareketsiz uyurken, bazı hayvanlar oldukça farklı uyurlar. İnekler uyurken ayakta geviş getirirler. Devekuşları gözleri açık ve başları yerden yüksekte uyurlar. Hatta bazı kuşlar uyurken uçabilirler ve yunuslar yüzerken uyuyabilirler. Yani bir hayvan uyanık gibi görünse bile aslında uyuyor olabilir.

Balinalar uyurken boğulmazlar çünkü yunuslar gibi uyurken suyun yüzeyine yüzebilirler. İnsanlar ayrıca su yüzeyinin hemen altında yüzen balinalar görmüşlerdir, bu da balinaların uyumasının başka bir yolu olabilir. Bu şekilde yarım saat veya daha fazla dinlenebilirler nefeslerini fakat bizden çok daha uzun süre tutabildikleri için boğulmazlar.

Pek çok hayvanın, belki de tüm hayvanların uyuduğunu biliyoruz. Kuşların, sürüngenlerin, kurbağaların ve balıkların da uyuduğunu biliyoruz. Solucanlar ve denizanaları bile uyur. Pek çok farklı hayvan uyuduğu için çok önemli görünüyor. Yine de, hayvanların tam olarak neden ilk önce uyumaya başladığını hala bilmiyoruz.

Hayvanlar da İnsanlar Gibi Uyur Mu?

Uyku hakkında bilmediğimiz daha birçok şey var. Bilim insanları henüz tüm hayvanlarda uykuyu incelemediler, bu nedenle tüm hayvanların uyuduğundan emin olamayız. Bazı hayvanları incelemek de zordur. Örneğin, deniz süngerleri hayvandır, ancak uyuduklarını veya hatta uyanık olduklarını söylemek zor olabilir!

Diğer hayvanların bizim gibi rüya görüp görmediğini de bilmiyoruz. Evcil kedi ve köpeklerin uyurken sanki başka hayvanları kovalıyormuş gibi biraz hareket ettiğini görmüş olabilirsiniz. Bu, rüya gördükleri anlamına gelebilir, ancak yine de kesin olarak bilmek zordur.

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Bilge Kaplan (Altın Yazar) hakkında 248 makale
1993 yılında Antalya'da doğdum. Molekuler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezunum. Şimdi Covid laboratuvarında moleküler biyolog olarak çalışıyorum. Biyoloji,kimya,fizik, matematik en güzel ilgi alanlarim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*