Hayvanlar Ölümü Anlayabiliyor mu?

Her ne kadar kendimizi eşsiz bir tür olarak düşünsek de bilim ilerleyip hayvan davranışlarını ve zihinlerini ortaya çıkardıkça bu düşüncemiz biraz daha sarsılıyor. Bilim bize diğer türlerinde ilkel biçimde olsa da kültür, rasyoneline, ahlak hatta dilsel iletişim biçimlerinin olduğuna dahil kanıtlar göstermektedir. 

Peki, Hayvanlar Ölümü Anlayabiliyor mu? 

Keseli sıçan (Opossum) kendini tehlike altında gördüğünde ölü taklidi yapıyor. Cenin pozisyonuna uzanıp gözlerini ve ağzını açarak dilini dışarı çıkarıyor. Vücut ısısını düşürerek, solunum ve kalp atış hızını önemli derecede azaltıyor. Hatta normal de pembe olan dilini mavi bir renge dönüştürüyor. Görünüşü tam bir ceset halini alan keseli sıçan çevresindeki tehlikeyi izlemeye devam ediyor. Böylelikle kendini kurt ya da çakal gibi yırtıcılardan korumuş oluyor. Çünkü bu yırtıcılar uzun süre önce ölmüş, patojenler ile dolu çürüyen bir ceset yerine taze eti tercih ederler. Ölü taklidi işe yaramış olur ve tehlike geçince keseli sıçan gününe kaldığı yerden devam eder. 

Bu ölü taklidi performansı bizlere, keseli sıçanın zihni hakkında söylediklerinden dolayı değil, onu avlamak isteyen yırtıcı hayvanların zihni hakkında dikkat çeker. 

Ölü taklidi yapmak, keseli sıçanlar için herhangi bir öğrenme süreci gerektirmeyen bir olaydır. Belirli uyarıcıların algılanması sonucu otomatik gerçekleşen kalıtsal bir davranıştır. Bu davranış yırtıcıların ölüm kavrayışını anlayabilmesi ve onu besin olarak tüketmemesi açısından önemlidir. Keseli sıçan ölüm kavramına sahip olmasa da onun ile beslenen yırtıcıların ölümü anlayabildiğini göstermektedir. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here