Daha Fazlası

  Hendrik Antoon Lorentz Kimdir?

  Hendrik Antoon Lorentz Kimdir?

  1853 Hollanda’nın Arnhem şehrinde Dünya’ya gelen Lorentz, Nobel ödülü almış ve birçok çalışmaya da katkı sağlamıştır. Eğitim hayatını Leiden Üniversitesi’nde fizik ve matematik okuyarak geçirmiştir. Leiden’de tanıştığı Frederik Kaiser’in astronomi çalışmalarından etkilenmiş ve onun sayesinde kariyerini fizik alanında devam ettirmiştir. Mezun olduktan sonra Arnhem’e geri dönen Lorentz, bir yüksek okulda matematik öğretmeye başladığı halde Leiden’deki araştırmalarına ara vermemiş ve bunun sonucunda 1875’te Işığın yansıması ve kırınımı üzerine doktora tezini tamamlayıp Pieter Rijke’ye teslim etmiştir. Doktora tezinde, James Clerk Maxwell’ın elektromanyetik kuramını geliştirmiştir.

  1881’de Aletta Catharina Kaiser ile dünya evine girmiş. Ve daha sonra en büyük kızı Geertruida Luberta Lorentz dünyaya gelmiş. Lorentz sayesinde kızı da fizik mecrasına katılmış ve kızının doktora danışmanı olmuştur. Bu güzel vesileyle ikisi de bilime büyük katkılar yapmıştır.

  Henüz 24 yaşındayken, Leiden Üniversitesi’nde yeni açılan Teorik fizik bölümüne başkan olarak davet edildi. İlk yirmi yılında en çok elektromanyetizma kuramı, manyetizma ve ışık arasındaki ilişkiyle ilgilendi. Maxwell’in teorisini yeniden formüle etmeye ve basitleştirmeye devam etti ve elektromanyetik alanların atomcul seviyelerindeki elektrik yükleri tarafından yaratıldığını iddia etti. Birçok alanlar üzerine çalışmalar yaptı ve makaleler yayınladı. Ancak en önemli katkılarını elektromanyetizma, elektron kuramı ve görelilik konularında yaptı.

  Hendrik Antoon Lorentz Kimdir?

  1896 yılında ki öğrencilerinden Pieter Zeeman’ın bir manyetik alanda ışıma yapan atomların yaydığı tayf çizgilerinin, birbirlerinden az farklı frekanslardaki bileşenlere yarıldığı keşfi, doğru olduğu kanıtlandı. 1902’de her ikisine de Nobel ödülünü kazandırdı.

  Lorentz, Michelson-Morley deneyini açıklamak için ivmeli nesnelerin hareket yönünde daraldığı fikrini ileri sürdü. Hareket halindeki cisimlerin birbirine göre tavsiye alan zamanlardaki göreliliği açıklayan yerel zamanı iddia etti. 1899 ve 1904’te zaman genleşmesini de dönüşümüne ekledi ve 1905’te Lorentz dönüşümü adını verdiği formülü yayınladı.

  Haarlem’deki Teylers Müzesi’nde müdür olmak için erken emekli oldu fakat Leiden’de verdiği derslerine ve konuşmalarına devam etti. Ayrıca Nobel ödülü dışında birçok ödül aldı. 1905’te Royal Society’ye kabul edildi sonra bu topluluk tarafından Rumford Madalyası ve Copley Madalyası ile onurlandırıldı.

  Lorentz, çoğunlukla teorik çalışmaları ile tanınsa da deneysel alanlarda da kendisini gösterdi. Hollanda hükümeti talebi üzerine Lorentz, Afsluitdijk taşma kontrol barajını temel hidrodinamik denklemlerinden yola çıkarak hatasız derecede hesaplamalar yaptı.

  Hendrik Antoon Lorentz, 4 Şubat 1928 tarihinde Hollanda’da 75 yaşında ölmüştür.

  – J. Klein (1967) 1920’lerde Lorentz’in ününü şu sözlerle anlatıyor:

  Seneler boyunca fizikçiler, her yeni teori ortaya atıldığında Lorentz’in bu konuda ne söyleyeceğini merak ettiler ve Lorentz de altmış iki yaşında bile onları hayal kırıklığına uğratmadı.

  Yazan: Beyzanur DURSUN

  Kaynak*

  Kaynak**

  Kaynak***

  YouTube Kanalımız

  Beyzanur Dursun (Bronz Yazar)
  İstanbul Üniversitesi fizik bölümünde öğrenci.

  Popüler Yazılar

  İlgili Yazılar

  Leave a reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  %d blogcu bunu beğendi: