Her 10 Kişiden 1’i 3 Ay Covid-19 Semptomları Gösteriyor.

Her 10 Kişiden 1’i 3 Ay veya Daha Fazla Süre Covid-19 Semptomları Gösteriyor.

İngiltere’de ki yeni bir araştırmaya göre, her beş kişiden biri, Covid-19 olduktan sonra beş haftaya kadar Covid-19’un kalıcı yan etkilerini belirgin bir şekilde görmeye devam ediyor. Dahası, Covid-19’lu her 10 kişiden biri ise 12 hafta veya daha uzun süredir semptomların devam ettiğini söylüyor.
Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi, Covid-19’un aylarca sürebilecek kalıcı etki gösterebildiği ile ilgili raporunu bilim camiasına sundu. Dünya çapında bir dizi başka çalışmalar bu soruyu daha önce ele almaya çalışmıştı fakat bu yeni çalışma şimdiye kadarki en büyük ve en kapsamlı araştırmalardan biri. İngiltere, raporun “devam eden bir çalışma” olduğunu ve henüz emekleme aşamasında olduğunu söylüyor, ancak uzun Covid-19’un gizemli fenomeni hakkında bazı önemli öngörüler ortaya çıkardı.

KESK COVİD 19 RAPORU | KESK | 1995-2016
İngiltere’deki yüz binlerce insanla ilgili enfeksiyon araştırmalarından elde edilen verileri kullanan rapor, Kasım 2020’nin son haftasında İngiltere’de yaklaşık 186.000 kişinin beş ila 12 hafta süren uzun vadeli Covid-19 semptomları ile yaşadığını buldu.
En sık bildirilen semptom yorgunluktu, ardından öksürük, baş ağrısı, tat kaybı, koku kaybı, boğaz ağrısı, ateş, nefes darlığı, bulantı, ishal ve karın ağrısı izledi.
Exeter Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kıdemli bir klinik öğretim görevlisi olan ve ankete doğrudan dahil olmayan Dr. David Strain, “Bu ön veriler çok endişe vericidir” dedi .
“Bu veriler aynı zamanda, Covid hastalarında kalp krizi, felç veya kalp yetmezliği riskinin diğer enfeksiyonlarla hastaneye yatırılan benzer hastalara kıyasla yaklaşık 12 kat daha yüksek olması gibi komplikasyonların çeşitliliğine ve gelişme oranlarına dair bir fikir veriyor. Diyabet veya böbrek yetmezliği riski sırasıyla 9 ve 10 kat daha yüksek ”diye ekledi.


“Bunlar Covid-19 koğuşlarında çalışırken gördüklerimiz, yani kısaca bu virüsün basit bir solunum yolu enfeksiyonundan daha fazlası olduğunu ve çok sistemli bir hastalık olduğunu doğruluyor.”
Diğer birçok rapor, Covid-19 enfeksiyonlarının hastalandıktan sonraki üç ay içinde anksiyete veya depresyon gibi psikiyatrik bozuklukları da tetikleyebileceğini göstermiştir , ancak bu yeni yapılan anketlerde ayrıntılı olarak belirtilmedi. Yaygın olarak bildirilen bir semptom, insanların konsantre olmak ve hafıza kaybını tasvir ettiği, kalıcı bir “beyin sisi” hissidir.
Araştırmacılar hala uzun vadeli Covid-19’u anlamak için uğraşıyorlar. Devam eden semptomlar, diğer viral enfeksiyonlarda, çoğunlukla post-viral yorgunluk veya post-viral bir öksürükte görülebilmekle birlikte kalıcı yan etkiler, Covid-19’un ayırt edici özelliği gibi görünmektedir. SARS-Cov-2’nin neden bu uzun vadeli rahatsızlıklara neden olduğuna dair birçok fikir var, ancak hiçbirinin kesin cevapları yok. British National Institute for Health Research (NIHR) tarafından Ekim ayında yayınlanan bir rapor, uzun vadeli Covid-19’un tek bir sendrom olmadığı, muhtemelen dört farklı sendrom olabileceği fikrini öne sürdü: kalıcı organ hasarı, yoğun bakım sonrası sendromu, viral yorgunluk sendromu. ve devam eden Covid-19 semptomları.
Sebep ne olursa olsun, uzun vadeli Covid-19 dünya çapında milyonlarca insan için sefalete neden olabilecek bir sorundur. Endişe verici bir şekilde, Covid-19’un gelecek yıllarda daha fazla sağlık sorununa neden olma olasılığını da ortaya çıkaran bu araştırma gerçekten de doğru bir şekilde öngörüde bulunuyorsa dünya çapında sağlık sistemleri üzerinde büyük bir yük oluşturabilir.

Çeviren: Cemil KIRAÇ

İFLSCİENCE sayfasından çeviridir.

Yazar: Tom HALE

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*