Her Örümcek Ağı Benzersiz midir?

Örümcek ağları, çok hassas nesneler için şaşırtıcı derecede karmaşık yapılardır. Ağlar, her biri yine de karmaşık bir mühendislik harikasıdır.

Bu güçlü ancak kısa ömürlü tuzakları kurmak, örümcek türleri arasında paylaşılan kalıpları takip eden bir süreçtir. Ancak, bir türün ağını diğerlerinden fark edilebilir şekilde farklı kılan şey nedir? Tüm ağlar aynı mıdır, yoksa her örümcek ağı benzersiz midir? Ve örümceklerin ipeksi ağlarını değiştirmelerine neden olan faktörler nelerdir?

Dünya çapında bilinen yaklaşık 48.000 örümcek türü vardır ve tüm örümcekler, memecikler olarak bilinen ipek üreten organlara sahiptir ve birkaç çeşit ipek üretebilir. Fakat tüm örümcekler ağ öremez ve avlarını beklemez. Seattle’daki Burke Doğa Tarihi ve Kültür Müzesi’ne göre, bazı örümcekler aktif olarak yiyecek avlarlar, ancak yine de rüzgarla uçan balonlar, yumurta keseleri veya saklanmak için küçük “evler” yapmak için ipek kullanırlar. Diğer örümcekler ipeği fırlatma ağları, su altında nefes almak için oksijen tutan ağlar, ağ sapanları, kurbağaları yakalamak için ipek mühürlü yaprak cepleri ve kertenkeleleri veya küçük memelileri kaldırabilen ipek makaralar gibi ustaca tuzaklar ve araçlar inşa etmek için kullanırlar.

Basel Üniversitesi Koruma Biyolojisi Bölümü’nde örümcek ağı yapımını araştıran ve görselleştiren bir araknolog olan Samuel Zschokke; ”Bir örümcek ağı hayal edin ve merkezden dışarıya doğru yayılan bir sarmal ve parmaklıklara sahip tekerlek benzeri bir yapı hayal edebilirsiniz.” diyor. Bunlar küre ağları olarak bilinir ve bilinen örümcek türlerinin %10’undan daha azı tarafından yapılır. İsviçre’deki Sidney’deki Avustralya Müzesi’ne göre, küre ağları, av yakalamak için geniş bir alan sağladığı ve neredeyse görünmez olduğu için uçan böcekleri yakalamak için idealdir.

Ve hepsi çok benzer görünse de, hiçbiri tam olarak aynı değildir.

Küre ağları oluşturan örümcekler genellikle benzer bir yapı planı izler ve benzer bir şekil oluşturur. “Y” şeklinde tek bir noktayı merkezleyen birkaç iplikle başlarlar; daha sonra “Y” etrafında bir çerçeve oluşturur ve ortada birkaç iplik daha bağlar.

Bu noktada, örümcek ortaya doğru hareket eder ve içten dışa yardımcı spiral olarak bilinen şeyi oluşturur. Bu, yapışkan olmayan ipekten yapılmış bir yer tutucu yapıdır. Bu geçici spiral bittiğinde, örümcek dış çerçeveden merkeze doğru çalışarak yeni, yapışkan bir spiral oluşturur. Zschokke, bu spiral bittiğinde, örümcek yardımcı spirali çıkardığını açıkladı.

Ağ yapıları (A) huni ağı ( Agelenidae ), (B) levha ağı ( Linyphiidae ), (C) ağ ağı ( Dictynidae ), (D) küçültülmüş küre ağı ( Uloboridae ) (E) dikey küre ağı ( Aranaeidae ), (F ) arapsaçı ağ ( Theridiidae ), (G) yatay küre ağı ( Tetragnathidae ).

Bir dereceye kadar, tüm küre ağları birbirine benzer, ancak türler arasında farklılık gösteren ayrıntılar vardır. Örneğin, Cyclosa cinsindeki örümcekler; ağlarının ortasına, örümceğin kamuflaj olarak kullanabileceği, av artıklarından ve yaprak parçalarından oluşan bir “dekorasyon” yerleştirir, dedi Zschokke. Diğer küre dokumacılar, ağ merkezine stabilimentum olarak bilinen bir zikzak yapı ekler. Ve çoğu küre dokuyucu yere dik olan ağlar üretirken, Leucauge dromedaria gibi bazıları, yatay olarak yönlendirilmiş ağları örüyor. Küre dokumacı olmayan örümcekler tarafından örülen ağlar, karşılaştırıldığında dağınık veya gelişigüzel görünebilir. PeerJ dergisinde 2013 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, bu ağ türleri huni ağları, tabaka ağlar, ağ ağları ve karışık ağları içerir.

Araknolog olan Sebastian Echeverri, “Ağın merkezi modeli bireyler arasında temelde aynı olsa bile, onu çevreleyen ipek hatlarının farklı olması gerekiyor.” dedi. Esnek çimde ağ oluşturan bir küre ağ örümceği ile ağaçta ağ ören aynı türden bir örümceğin farklı ağ örme zorlukları vardır. Bu yüzden bu örümceklerin hala aynı temel inşaat planını izliyor olsa da, ağlarının biraz farklı göründüğünü görebiliriz. 

Yazan: Bilge KAPLAN

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here