Her Saniye Dünyada Neler Değişiyor?

Her saniye neler oluyor? Bizler uyurken ne değişiyor? Hiç merak etiniz mi? O zaman bilginin tamamı için sitemizi okumayı devam ediniz.

Gözünüzü 5 saniyeliğine kapatın. Bu süreçte ne çok şey değişti aslında biliyor musunuz? Bu 5 saniye içerisinde 500 yıldırım düşmekle birlikte  araba kazaları ‘da meydana gelir. (Eğer her hangi bir önlem alınmazsa dünya nüfusunda en çok ölüm sebepleri arasında 5. sırada yer alacaktır. Ve araba kazalarında en çok ölüm görülen yaş aralığı 13-14 dür.) Tatbikîde sadece araba kazaları değil gelecek nesillerimizi değiştirecek 21 bebek Dünyaya gözünü açmasıyla beraber hayata veda eden 9 kişi bulunur.

Her Saniye Dünyada Neler Değişiyor?

Her 1 Saniyede Ne Değişir Peki?

Bizim sadece gözümüzü kırpmamızla 100 bine yakın paylaşım yapılır Facbookta, sadece Facbookla kalmaz İnstagram, Snapchat, Twitter, Telegram,   Skype, Youtube, ve daha fazla sosyal medya kullanılıyor. Sosyal medya kullanıcıları tarafından toplam 82 bin 316 video izleniyor, 4 bin 364 Skype araması yapılıyor, instagramda 1000 fotoğraf yüklenirken yaklaşık 9 bin ’de tweet atılıyor.

Her Saniye Dünyada Neler Değişiyor?

 Canlılara ne oluyor?

Sosyal medya bizim zamanımızı harcarken yağmur ormanlarında 34 ağaç kesiliyor, 3.17 köpek balığı insanlar tarafından öldürülüyor ve gittikçe intihar vakaları yükseliyor. Balıklar, tavuklar, kuzular ve sayamayacağımız daha yüzlerce canlı bizlerin iyi beslenebilmesi için öldürülüyor bu yüzden her geçen saniye 2695 balık daha ölümle sonuçlanıyor, 1839 tane tavuk hayatına son veriyor ve bunlarla birlikte aynı zamanda 16.4 kuzuda gözünü bir daha açmamak üzere kapatıyor.

Peki vücudumuzda neler değişir her saniye?

Kalbimiz saniyede 1 kere atmasıyla beraber aynı zamanda 6.283 litre kan pompalamaktadır. Tatbikî de sadece kalbimiz değil, 1 milyon hücremiz ölür, beynimiz vücudumuza sinyaller gönderir ve vücudumuzda beynimize sinyaller göndermektedir, her saniye yüzlerce bilgi gözlerimiz tarafından beynimize gönderilir,

100 joule enerji harcarız, hata saçlarımız bile her saniye 0.55 mm uzamaktadır.

Daha da çevremizde  değişen bir sürü olaylar gerçekleşir. Bu olaylar gerçekleşirken lütfen sizlerde her durumda dikkatli olun. Unutmayın her gün değil her saniye yeni olaylar gerçekleşir.

Yazan: Nilgün ÖZKUNDAKÇI

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

Kaynak*****

Kaynak******

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here