HIV Aşısında Büyük Gelişme

HIV Aşısında Büyük Gelişme

Deneysel aşamada olan bir HIV aşısı gönüllüler üzerinde yürütülen çalışmada %97’sinde antikor oluşturdu. Bilim insanları 36 kişi üzerinde denen aşıların etkinliği konusunda çalışmanın çok dar olmasından dolayı araştırmacılar temkinli davranıyor. Ayrıca aşının çok az bir yan etkisi olması da ayrı bir sevindirici haber.

HIV Aşısında Büyük Gelişme 

2 ay arayla 2 doz yapılan aşının, hatırlama dozuna da ihtiyaç duyulacağı düşünülüyor. HIV aşısını geliştirmek oldukça zor bir süreç. Çünkü virüs çok hızlı mutasyon geçiriyor. Dolayısıyla bağışıklık sisteminden de kolaylıkla kaçabiliyor. Bu nedenle bilim insanları, B-hücresi denilen bağışıklık hücreleri denilen bağışıklık hücrelerini uyaran aşıların geliştirilmeye çalışılıyor. B-hücresi geniş kapsamlı nötralizan antikorlar üretiyor. Bilim insanları, HIV’in yüzeyinde bulunan ve virüslerin hücrelere girmesini kolaylaştıran gp120 adı verilen proteini aşıya kattıklarını belirtiyorlar.

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Vaccine prompts HIV antibodies in 97 per cent of people in small study, 01.12.2022, NewScientist

YouTube Kanalımız

Not: HIV, AIDS’e yol açan virüs. HIV, bağışıklık sistemine zarar vererek hastalığa neden olur. Vücudu mikroorganizmalardan koruyan bağışıklık sistemi çalışmadığında, mikroorganizmalar hastalığa daha kolay neden olabilir. Kanında HIV bulunmayan kişiler HIV negatif kişilerdir.

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*