Holografik Evren Teorisi

Hologram Nedir?

Hologram lazer ışını dalgalarının pozitif karışımı ile oluşan üç boyutlu görüntüdür. Hologram orijinal bir objenin üç boyutlu gerçek görüntüsüdür. Bu 3 boyutlu görüntü bir şablon şeklinde oluşur, yani çok ince bir çizgi veya tek merkezli daireler halindedir. Hologramların birçok açıdan görülmesi mümkündür, tıpkı gerçek hayattaki gibi. Hologram en kısa ifadeyle 3 boyutlu resimdir.

Holografik Evren

Holografik evren teorisi ise evrenin hayali bir ışık oyunu olduğunu ve şu an gördüğümüz her şeyin aslında nesnel bir gerçeklik taşımadığını anlatan teoridir. Bu teoride ise evrenin aslında 2 boyutlu bir hologram olduğu ön görülmektedir.  Tıpkı 3 boyutlu bir hayatta çekilen bir filmin sinema perdesine 2 boyutlu olarak yansıtılması gibi. Yani yansıtılacak bir cisim 1 boyut azaltılarak yansıtabilirsiniz. Aynı şekilde holografik evren teorisi, evreni 2 boyutlu bir hologram olarak gösterilebileceğini savunuyor. Holografik ilkeye göre 3 boyutlu olan evren 3 boyutlu zaman küresinin 2 boyutlu 2 boyutlu yüzeyi ile ifade edilir. Ancak bu ilke kanıtlanmadı.

Holografik Evren İpuçları

Bu teori aslında 30 yıllık bir araştırma sonucu oluşturulurdu. Bu teori bir yandan kara delikler ile ilgilidir. Kara delikler aslında 3 boyutlu cisimlerdir. Bu yüzde kara deliklerde depolanabilecek bilgi miktarı hacme bağlıdır. Nitekim fizikçi Jcaob Bekenstein kara deliklerin entropisinin 2 boyutlu kara delik yüzeyine eşit olduğunu söyledi. Aslında bu kara deliklerin içine giren 3 boyutlu cisimlerin 2 boyutlu hologramlar olabileceğini buldu. Holografik ilke is bu düşünce deneyinden çıktı.

Ayrıca son zamanlarda araştırmacılar holografikevren teorisinin tutarlı olduğuna dair çok ciddi kanıtlar olduğuna ulaştı. Araştırmacılar bu ilkeyi test edebilmek için Planc Uzay Gözlemevi tarafından hazırlanan evrenin ilk zamanlarına dair modellemeler kullanıldı. Bir takım testler yapıldı ve bu testler sonucunda modellemelerin büyük bir kısmının holografikevren ile uyuştuğu otaya çıktı. Fakat çıkan test sonuçları şu an kabul gören standart evren teorisinin ile elde dilen sonuçlara oranla biraz geride kaldı. Standart evren modeli, ise bildiğimiz gibi karanlık enerji ve karanlık maddeden oluştuğunu ortaya atmıştı.

Bu durumdan çıkarılabilecek ise evrenimizin hologram olduğu sorusuna verilecek cevap hayır. Ancak standart evren modeli ve holografik evren teorisi birbirlerinin bazı verilemeyen cevaplara cevap buluyor. Kısaca bu 2 teori birbiriyle çakışmıyor aksine birbirini tamamlıyor.

Bilimle kalın…

Yazan: Hasan SALHİ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here