Horridus: En İyi Korunmuş Triceratops Fosili 

Horridus: En İyi Korunmuş Triceratops Fosili 

 Paleontoloji ile aşina olan çoğu kişi bilir ki eksiksiz bir fosil bulmak zor bir iştir, hele fosilini aradığınız canlı on milyonlarca yıl önce ölmüşse. Bilim insanlarına göre yaşamış dinozorların çok çok azının fosilleri günümüze kadar ulaştı, çoğu dinozorun kalıntısı fosilleşemeden yok oldu. Triceratops fosilleri bulmak Kuzey Amerikadaki paleontologlar için pek sürpriz olan bir olay değildi ama şu ana kadar hiç tam bir fosil bulunamamıştı. Horridus, yüzde yüz tam olmasa bile şu ana kadar bulunan en iyi korunmuş ve tam triceratops fosili olma özelliği taşıyor. 266 kemik – yani yüzde seksen beş oranında tam bir fosil Horridus. Kafa kısmı ise yüzde doksan sekiz oranında tam. Horridus tahminen 67 milyon yıl önce ABD’nin Montana eyaletinde yaşadı ve fosili 2014 yılında bulundu.

Horridus’un kalıntıları şu anda Melbourne, Avustralya’da sergileniyor. Avustralyalı müze fosiller için 3 milyon dolarlık bir meblağ ödedi ve kalıntılar Melbourne’e yola çıktı. Avustralya’nın Victoria eyaleti Yaratıcı Endüstriler Bakanı Danny Pearson Horridus için şöyle diyor, “Bu fosillerin Mona Lisa’sı ve tam burada, Melbourne’de.” Fosil yaklaşık bir ton ağırlığında, kafatası tek başına 1000 kilogram ediyor. 

Triceratops Nedir? 

Latince “Üç boynuzlu yüz” anlamına gelir. Triceratops yaklaşık olarak 68-65 milyon yıl önce yaşamış otobur bir dinozor türüdür. Ceratopsid olarak bildiğimiz boynuzlu dinozor türlerinin en ünlüsüdür. İri bir bedene sahip olan triceratopslar güçlü canlılardı. Boynuzlarını yırtıcılara karşı savunma ve dişileri etkilemek için dövüşlerde kullandığı düşünülmektedir. Yetişkinlerin uzunluğu 8-9 metre ve ağırlığı 6-12 ton olarak tahmin ediliyor. 

İlk triceratops fosili 1887 yılında Colorado, ABD’de bulundu ve bugüne kadar tam bir fosili bulunamamıştı. Hatta ilk başta bir bizon olduğu sanılıyordu ve bu türe “Bison alticornis” ismi verildi. Tam bir triceratops fosili elde etmek için farklı triceratopslardan alınan parçalar bir araya getiriliyordu. 

 Kuzey Amerika’da T-Rex ile beraber yaşadığı biliniyor. 65 milyon yıl önce yaşanan kitlesel yok oluş sırasında triceratops türü de ortadan kaybolmuştur. 

Tyrannosaurus Rex fighting with two Triceratops while trying to hunt them Poster Print | Fruugo TR

Yazan: Göktuğ DONK

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız 

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*