İki Nötron Yıldızı Çarpışırsa Ne Olur?

Nötron yıldızı yoğun ve ağır olan uç noktada güçlü çekimi olan sıcak yıldızlardır. Bu yıldızların güçleri gezegenleri hatta yıldızları yok edecek güçlere sahiptir. Nötron yıldızları kara deliklerin gölgesinde varlığını sürdüren kozmik süper güçlerdir. Bu yıldızlar büyük kütleli yıldızları yakacak daha fazla enerjinin kalmadığı evreye gelip süpernova patlaması sonucu artan yıldız artığı sonucu kalan çekirdekten oluşur. Peki bu kozmik süper güçler çarpışırsa ne olur.Nitekim bu olayı kozmik bir ölçüde trafik kazası olarak da nitelendirebiliriz. Bizden tam 130 milyon ışık yılı önce uzayda bir trafik kazası yani bir çarpışma meydana geldi.

Bu evrenin yaşayan ölüleri ilk olarak birbirlerine  yaklaşmaya ve birbirlerinin etrafında dönmeye başladı dolayısıyla ışık hızında evrene dalgalar göndermeye başladılar. Bizden tam 130 milyon yıl sonra 17 Ağustos 2017 de Dünyada tam 70 dedektör tarafından 100 saniye boyunca dalgalar kayıt edildi. Peki bu ışık hızındaki dalgalar nasıl kayıt edildi. Livingiston da kütle çekimsel dalgaları gözlemlemek için iki farklı yönde yapılan gözlemevi aracılığı ile.Bu gözlemevi içindeki hava tamamen alınmış tüplerden oluşur. Bu durumda bir lazer ışını özel bir mekanizma ile ikiye ayrılır iki tünelde gönderilip geri yansıtılır kütleçekimsel dalgalar Dünyaya ulaştığında bir esneme oluşur bu esneme yaklaşık bir atom genişliğindedir bu sayede uzaydan Dünyaya gelen dalgalar tespit edilir.

17 Ağustos 2017 de Dünyaya gelen bu dalgalar sayesinde Astrofizik dünyasında önemli gelişmeler meydana geldi. Periyodik tabloda bazı elementlerin ne ile oluştuğu bilinmiyordu ama bu gelişmeler sayesinde bu elementlerin 2 nötron yıldızının çarpışması sonucunda oluştuğu gözlemlenlendi.

Yazan: Elif Kırman

YouTube Kanalımız

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Kara Delikler Nasıl Büyüyor?

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: Bilim İnsanları Evrendeki Kayıp Madde ‘yi Buldu

İlginizi çekebilecek bir yazı daha: En Hızlı Büyüyen Kara Delik

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here