İki Yeni Spinosaurus Türü Bulundu

Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları’nın sıkı bir takipçisiyseniz son aylarda Avustralya, Meksika ve Özbekistan’da keşfedilen dinozorlara dair yazıları görmüşsünüzdür. Bilim dünyasından haberleri takip ederken yeni dinozor türlerinin keşif haberlerini görmek beni her zaman heyecanlandırmıştır. Bu keşif haberimiz ise İngiltere’den geliyor, hem de iki tür birden!

Fosiller, İngiltere’nin güneyinde yer alan Isle of Wight bölgesinde bulundu. Spinosaur fosilleri genellikle bölük pörçük ve dağınık halde keşfedildiği için önemli fosil parçalarının tek bir lokasyonda bulunması bilim insanlarınca harika bir gelişme olarak görülüyor. Yeni türlere Ceratosuchops Inferodios ve Riparovenator Milnerae adları konuldu.

Yaklaşık 129-125 milyon yıl önce yaşamış bu dinozorların ikisi de Spinosaurus ailesine mensup etçil dinozorlardı. Ceratosuchops inferodios’un tepe bölgesinde küçük boynuz çıkıntıları vardı. Bilim insanları bir balıkçıl kuş gibi avlandığını düşünüyor. Riparvenator milnerae ise timsahı andıran, bir metre uzunluğunda bir kafatasına sahipti. Bu türün ismi; Milner’ın nehir kıyısı avcısı anlamına geliyor – geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden İngiliz paleontolog Angela Milner’ın anısına bu isim seçildi. Angela Milner, 1980’lerde başka bir Spinosaur türü olan Baryonyx’in de keşif ve sınıflandırmasında görev almıştı. Keşfi yapan bilim insanları Spinosaur ailesinin Avrupa’da ortaya çıkıp ardında Asya, Afrika ve Güney Amerika’ya yayılmış olabileceği vurguluyorlar.

Elbette her dinozor keşfi gibi bu da bir günde olmadı. 50 kemikten oluşan koleksiyonun gün yüzüne çıkması ve türlerin adlandırılması sekiz yıl süren bir emeğin sonucu. Dinosaur Isle Museum araştırmacılarının bölgeye ulaşmasından önce fosil koleksiyoncuları iki dinozorun kafatasını keşfetmişti. Müzenin araştırma ekibi de kuyruk fosillerinin büyük bir kısmını keşfetti. İngiltere’de daha önce de başka bir Spinosaurus türü olan Baryonyx fosilleri keşfedilmişti (1983). Southampton Üniversitesi’nden Chris Barker fosiller için“Bulduğumuz kafatasları Baryonyx’ten farklı olmakla kalmayıp birbirlerinden de farklı, Britanya’nın düşündüğümüzden daha fazla geniş bir Spinosaur türü çeşitliliğine sahip olduğunu gösteriyor” yorumunda bulundu. Yırtıcı dinozor uzmanı Darren Naish de da “Isle Of Wight’ta Baryonyx benzeri dinozor türlerinin keşfedilmeyi beklediğini uzun zamandır biliyorduk ama iki türü bu kadar yakın zamanlarda keşfetmek bizim için büyük bir sürpriz oldu.” dedi. Dinozorların kemikleri Sandown’daki Dinosaur Isle Museum’da sergilenecek.

Yazan: Göktuğ DONK

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here