İkizler Paradoksu Nedir?

 İkizler Paradoksu Nedir?

Merhaba arkadaşlar. Özel görelilik kuramında, zamanın mutlak olmadığını, bir çizgi gibi sabit şekilde akmadığını öğrenmiştik.

Aslında günlük hayatımızda bu olayı bir kez bile olsa yaşamışızdır. Mesela sevdiğimiz bir arkadaşımız ile vakit geçirdiğimiz süre saatler geçse bile, bize sadece birkaç dakikaymış gibi gelir ama sevmediğimiz bir ortamda olmak ya da sevmediğimiz bir dersi dinlerken o dakikaların geçmesi bir türlü bitmek bilmez.

İkizler Paradoksu Nedir?

 

Bugünki konuşacağımız ikizler paradoksu ise özel görelilik kuramı ile ilişkilendirilen bir düşünce deneyidir.

Tabii paradoks olarak anılması özel görelilik kuramının bir eksiği ya da kanıtlanamadığı anlamına gelmiyor.

 Hadi gelelim ikizler paradoksunun ne olduğuna,

Seçtiğimiz ikizlerin adları Yiğit ve Özgür olsun ve bu ikizler 20 yaşındalar.

Yiğit’i ışık hızının %90’ı ile biraz hızda ilerleyebilen bir uzay aracına bindirelim ve Alfa Centauri yıldızına seyahat ediyor. Alfa Centauri dünyadan 4 ışık yılı uzaklıkta ve Yiğit’in oraya ulaşması 5 yıl sürecek. Yiğit’in saati, Özgür’ün saatine göre %40 daha yavaş ilerleyecek.  ve Yiğit’in ivmeli hareket yapmandır. Çünkü Özel Göreliliğin bir sonucu olarak ışık hızına yakın yolculuklarda zamanın yavaşladığını söylemiştik. Aradan geçen 10 yıl sonra Yiğit dünyaya geri dönsün. Sizce iki kardeş için yaş farkı oluşur mu?

Bu sorunun cevabı evet, yaş farkı oluşur.

Zaman Yiğit için daha yavaş aktığından aradan geçen süre boyunca yiğit 6 yıl yaşlanmış olurken Özgür 10 yıl yaşlanmış olacaktır.

Yani kısaca seyahat eden kardeş dünyadaki kardeşine göre daha az yaşlanmıştır.

Bu paradoksun gösterdiği üzere zaman göreceli bir kavramdır. Ama bu fizik kurallarını kati surette etkilemez. Bu paradoks ise uzaya gönderilen araçlarda ve uzaya yerleştirilen uydularda bulunan atomik saatlerin kesin şekilde yapmış olduğu ölçümlerle deneysel olarak doğrulanmış ve birçok kesim tarafından kabul görmüştür.

Bu olayı daha iyi anlamak için bir film önerisinde bulunmak istiyorum.

Filmin adı : ‘’İNTERSTELLAR’’ yani ‘’YILDIZLARARASI’’

Film de başrol oyuncusu kara deliğin içine giriyordu ve kendisine göre sadece birkaç saat orada duruyordu. Fakat kara deliğin içerisinden çıktığında ise dünyada 40 yıl geçmişti. Bu da tamamiyle izafiyet teorisini kanıtlayan bir şeydi.

 

Yazan: Cemil KIRAÇ

Kaynak*

Kaynak**

Kaynak***

Kaynak****

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

1 geri izleme / bildirim

  1.  İkizler Paradoksu Nedir? – 💫 Meritokrasi Topluluğu

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*