İklim Değişikliği Durdurulabilir!

İklim Değişikliği Durdurulabilir!

Dünya, küresel sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltacak araçlara zaten sahip.

Haltern, Almanya'da bir gölde yüzen güneş panellerinin hava fotoğrafı
1 Nisan’da Almanya’nın Haltern kentindeki bir gölün üzerinde, yapım aşamasında olan bir elektrik santralinin parçası olan nilüferli bir güneş panelleri kümesi yüzüyor. 2030 yılına kadar küresel sera gazı emisyonlarını yarıya indirecek yenilenebilir enerji. MARTİN MEİSSNER/AP GÖRÜNTÜLERİ İklim Değişikliği Durdurulabilir

Bu şekilde olmak zorunda değil.

Dünya, fosil yakıtlardan kaynaklanan emisyonları önemli ölçüde azaltmak için zaten bilgi birikimine ve araçlara sahip ancak iklim değişikliğinin en kötü etkilerini önlemeyi umuyorsak, bu araçları hemen kullanmamız gerekiyor. Bu 4 Nisan’da yayınlanan Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli tarafından iklim biliminin altıncı değerlendirmesinin üçüncü ve son bölümünün mesajıdır.

Imperial College London’dan sürdürülebilir enerji araştırmacısı Jim Skea, raporun yayınlandığını duyuran bir haber etkinliğinde, “Ne yapacağımızı biliyoruz, nasıl yapacağımızı biliyoruz ve şimdi harekete geçmek bize kalmış” dedi.

Dünya, yüzyılın sonuna kadar sanayi öncesi seviyelerin ortalama 3,2 santigrat derece üzerinde ısınma yolunda ilerliyor. Yeni rapora göre, bu gidişatı değiştirmek ve ısınmayı 1,5 derece hatta 2 derece ile sınırlamak, küresel fosil yakıt emisyonlarının en geç 2025 yılında zirveye ulaşması gerekeceği anlamına geliyor.

Şu anda, bu hedefe ulaşmak son derece olası görünmüyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres etkinlikte yaptığı açıklamada, bugüne kadar fosil yakıt emisyonlarını azaltmaya yönelik ulusal taahhütlerin “bir dizi tutulmayan iklim vaatleri” olduğunu söyledi.

IPCC’nin altıncı değerlendirmesinin önceki iki bölümü, iklim değişikliğinin dünya çapında aşırı hava olaylarını zaten nasıl körüklediğini açıkladı ve tek başına adaptasyonun insanları bu tehlikelerden korumak için yeterli olmayacağını kaydetti.

Arlington, Va merkezli çevre örgütü Conservation International’da bir orman ekoloğu ve Doğal İklim Çözümleri direktörü Bronson Griscom, yaklaşan iklim krizi “korkunç ve bunu şekerle kaplamak istemiyorum” diyor.

Ancak yeni IPCC raporunun yazarı olmayan Griscom, bulgularının kendisine umut verdiğini söylüyor. “Şu anda karşı karşıya olduğumuz çift ya da hiç bahis dediğim şey” diyor. “Bu raporun temelde ‘Bak, eğer bir şey yapmazsak, giderek daha korkunç hale gelir’ demesinin birden çok yolu var. Ancak bir şeyler yapmanın nedenleri inanılmaz derecede güçlü ve araç kutusundaki araçlar çok güçlü.”

Araç Kutusundaki Araçlar

Bu araçlar, hükümetlerin, endüstrilerin ve bireylerin, küresel ekonominin ulaşım, enerji, inşaat, tarım ve ormancılık ve kentsel gelişim dahil olmak üzere birden fazla sektöründeki emisyonları hemen kesmek için kullanabileceği stratejilerdir. Raporda, bu sektörlerin her birinde emisyonları azaltma fırsatlarından anında yararlanılmasının, 2030 yılına kadar küresel emisyonları yarıya indireceği belirtiliyor.

Orange, CA – March 02: A wildfire burns in the Cleveland National Forest in this view from Orange on Wednesday, March 2, 2022. Crews on battled a roughly 400-acre wildfire near the Holy Jim Trail in the Cleveland National Forest in eastern Orange County. (Photo by Mark Rightmire/MediaNews Group/Orange County Register via Getty Images) İklim Değişikliği Durdurulabilir

2019’da insan kaynaklı sera gazı emisyonlarının yüzde 15’ine katkıda bulunan ulaşım sektörünü ele alalım. Küresel olarak, elektrikli araç satışları, büyük ölçüde hükümet politikaları ve otomobil endüstrisi için daha katı emisyon yasaları nedeniyle son birkaç yılda arttı.

Bu dalgalanma devam ederse, “elektrikli araçlar, düşük veya sıfır karbonlu elektrik kaynaklarıyla birleştirildikleri sürece, [karadaki ulaşım emisyonlarını azaltmak için] bize en büyük potansiyeli sunuyor”, Birleşmiş Milletler Çevre Programı yönetici direktörü Inger Andersen, haber etkinliğinde söyledi. Ancak, elektriklendirilmesi daha zor olan havacılık ve uzun mesafeli nakliye için, düşük karbonlu hidrojen yakıtları veya biyoyakıtlarla azaltılmış karbon emisyonları elde edilebilir, ancak bu alternatifler daha fazla araştırma ve geliştirme gerektirir.

Rapora göre, 2015’te yüzde 62’den 2020’de yüzde 67 ila 72’ye yükselen küresel sera gazı emisyonlarının artan bir oranına katkıda bulunan kentsel alanlar var. Yerleşik şehirlerde, şehir yerleşimlerini daha yürünebilir hale getirmek ve daha erişilebilir toplu taşıma seçenekleri sağlamak için binalar güçlendirilebilir, yenilenebilir veya başka amaçlarla kullanılabilir.

Büyüyen şehirler, enerji açısından verimli altyapıyı birleştirebilir ve sıfır emisyonlu malzemeler kullanarak binalar inşa edebilir. Ek olarak, şehir plancıları karbonu yakalamaya ve depolamaya yardımcı olmak için yeşil çatılardan, şehir ormanlarından, nehirlerden ve göllerden faydalanabilir ve ayrıca kentsel ısı dalgalarına karşı daha temiz hava ve yerel soğutma gibi diğer iklim faydalarını sağlayabilir.

Bu arada, IPCC Çalışma Grubu III başkan yardımcısı Diana Ürge-Vorsatz haber etkinliğinde, “endüstrideki emisyonların azaltılması, malzemelerin ve enerjinin daha verimli kullanılmasını, ürünlerin yeniden kullanılmasını ve geri dönüştürülmesini ve atıkları en aza indirmeyi içerecektir” dedi.

Tarım ve ormancılıkla ilgili olarak, bu ve diğer arazi kullanım endüstrileri, dünyadaki sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 22’sine katkıda bulunur ve bu emisyonların yarısı ormansızlaşmadan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, yeniden ağaçlandırma ve ormansızlaşmanın azaltılması, CO₂ emisyonları ile atmosferden uzaklaştırma arasındaki dengeyi değiştirmenin anahtarıdır. Ancak rapor, dünyanın aynı anda uygulayabileceği birçok başka strateji olduğunu da vurguluyor. Ormanların, kıyıdaki sulak alanların, otlakların ve diğer ekosistemlerin daha iyi yönetimi, daha sürdürülebilir mahsul ve hayvancılık yönetimi, tarım ve tarımsal ormancılıkta toprak karbon yönetimi bunların tümü emisyonları azaltabilir.

Rapor ayrıca, IPCC’nin raporlarında ilk kez, emisyonları azaltmak için yaşam tarzı değişikliklerinin “kullanılmamış potansiyeli” üzerine bir bölüm de içeriyor. Bu tür değişiklikler arasında araba kullanmak yerine yürümeyi veya bisiklete binmeyi veya toplu taşımayı kullanmayı, bitki bazlı diyetlere geçişi ve hava yolculuğunu azaltmayı içerir.

Rapora göre, bu yaşam tarzı değişiklikleri emisyonları 2050 yılına kadar yüzde 40 ila 70 oranında azaltabilir. Ancak bu değişiklikleri mümkün kılmak için hükümet politikalarının, altyapının ve teknolojinin yürürlükte olması gerekir.

Hükümet politikaları da bu dönüşümsel değişiklikleri finanse etmede kilit öneme sahiptir. Rapora göre, küresel olarak iklimle ilgili teknolojilere yapılan yatırımın hızla artması ve ısınmayı 2 derecenin altında sınırlaması gerekiyor. Şu anda yatırımlar, 2030 yılına kadar olması gerekenden üç ila altı kat daha düşük. Ayrıca, gelişmekte olan ülkelerde fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçişe yardımcı olmak için kamu ve özel yatırımların bir kombinasyonu gerekli olacaktır.

Gelecek Stratejileri

Yine de emisyonları azaltmak tek başına yeterli olmayacak: Raporda, net sıfır emisyon elde etmek ve gezegeni 2 derecelik ısınmanın oldukça altında tutmak için aktif olarak karbonu atmosferden çıkarmamız gerekecek. Washington’daki Amerikan Üniversitesi’nde Karbon Uzaklaştırma Yasası ve Politikası Enstitüsü müdürü Simon Nicholson, “Önceki raporların aksine, bu raporda net olan bir şey, yakın vadede karbon gidermenin gerekli olacağıdır” diyor. Raporda yer almayan DC.

Bu tür stratejiler, karbondioksit emici ormanları korumak veya eski haline getirmek gibi mevcut yaklaşımları ve aynı zamanda havadan karbondioksiti doğrudan yakalamak veya gazı bir mineral formuna dönüştürmek ve yeraltında depolamak gibi ticari olarak henüz yaygın olarak bulunmayan teknolojileri de içerir.

Nicholson, bu seçeneklerin henüz emekleme aşamasında olduğunu ve henüz ne kadar etki yaratacaklarını bilmiyoruz, diyor. “Artık araştırmaya büyük yatırımlara ihtiyacımız var.”

Daha fazla gecikmeyi ortadan kaldırmaya ve anın aciliyetine “şimdi” davranmaya yapılan vurgu, IPCC’nin geçen yıl içinde yayınlanan altıncı değerlendirme raporunun üç bölümünün tamamında yinelenen bir tema olmuştur. Bu bilim adamlarının sert açıklamalarının ne gibi bir etkisi olacağı belirsiz.

Ancak BM Genel Sekreteri Guterres, “Jüri bir karara vardı ve bu lanet olası” dedi. Adaleti ve çocuklarımızın geleceğini umursuyorsanız, doğrudan size sesleniyorum.”

Yazan: İlknur YEŞİLYURT

Referans

İklim Değişikliği Durdurulabilir

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli Altıncı Değerlendirme Raporu. İklim Değişikliği 2022: İklim Değişikliğinin Azaltılması. 4 Nisan 2022.

Science News, A UN report says stopping climate change is possible but action is needed now. Carolyn Gramling and Nikk Ogasa. 4 April 2022.

YouTube Kanalımız

İlknur Yeşilyurt hakkında 152 makale
Biyoteknolog ve Moleküler biyolog. Astronomi, yeşil enerji, genetik, nanoteknoloji, biyosensörler ve biyoçözünürlük/biyouyumluluk konularına meraklı. Bilim ve kitap tutkunu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*