İklim Değişikliği Karıncaları Agresifleştirdi

İklim Değişikliği Karıncaları Agresifleştirdi

Yaşanan iklim değişikliği hayvanların davranışlarını da etkiliyor. Ekolojist Patrick Kapf ve çalışma arkadaşları, Avusturya, Fransa, İtalya ve İsviçre’de bulunan 8 dağlık bölgedeki karıncaların (Tetramorium alpestre) davranışlarını incelediler. Bu incelemede farklı bölgelerdeki işçi karıncaları bir araya getirdiler. Bu çalışmada doğal oramdaki karıncaların karşılaşmalarını simüle etmeyi amaçladılar. 3 dakikalık videoya kaydedilen karınca davranışları, saldırganlık testleri ile bilimsel olarak değerlendirdi. 

İklim Değişikliği Karıncaları Agresifleştirdi

Araştırma soncuna göre; İtalya ve Fransa gibi daha sıcak bölgelerden gelen karıncaların diğerlerine göre daha çok saldırgan davranış sergilediği görüldü. Bilim insanlarına göre bu daha agresif davranış gelişmesinin, uzun süreler içerisinde karınca kolonisine zarar verebileceği belirtiliyor. 

Karıncalar yiyecek arayışı sırasında karşılaştığı diğer koloni gruplarına karşı agresif davranış sergilemeleri normaldir. Fakat bu saldırgan davranış artığında, işci karıncalar daha fazla kuvvet ve zaman harcayacağından, daha fazla enerji ve vakit kaybı anlamına gelir. Dolayısı ile bu da karınca sayısının azamlasına ve daha az besin bulunmasına neden olur. Karıncalar ekosistemde çok önemli yer tutuğundan, böyle bir değişimin büyük etkilerinin olabileceği düşünülüyor. Bu yüzden bu konu üzerine daha fazla çalışma yapılması gerektiği belirtiliyor. 

Yazan: Selim ÖZTEMEL

Global change may make hostile – Higher ambient temperature and nitrogen availability increase ant aggression, 25.02.2023, Science Direct

YouTube Kanalımız

Selim Öztemel (Platin Yazar) hakkında 1399 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları kurucusu, yazarı, YouTube kanalı editörü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*