İlaç ile Miyop Tedavisi Mümkün mü?

İlaç ile Miyop Tedavisi Mümkün mü?

Teknolojinin gelişmesiyle insanların, bilgisayar ve akıllı telefonlara eskisinden daha fazla maruz kalmasıyla birlikte, miyopi prevelansı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Önümüzdeki 20 yıl sürecinde, dünya nüfusunun yaklaşık %50’sinin miyop görme bozukluğuna maruz kalacağı tahmin edilmektedir. Miyop, ilerleyen dönemlerde, katarakt gibi farklı görme bozuklukları veya nadiren görmenin tamamen kaybına da yol açabildiği için; gözlüksüz, lenssiz, ameliyatsız hızlı çözümlere ve daha büyük bir kitleye ulaşabilecek yeni tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

İlaç ile Miyop Tedavisi Mümkün mü?

Sağlıklı bir gözde, nesnelerden yansıyan ışık, korneaya ulaşıp göz arkasındaki retina üzerine odaklanır. Miyop görme kusuruna sahip bir gözde ise, göz iç basıncının değişmesiyle birlikte, göz ekseninin normalden daha basık olması ve görüntünün retinanın önüne düşmesi söz konusu olduğu için, görme esnasında uzak nesneler bulanıklaşır. Miyopun giderilmesinde bu zamana kadar kullanılmaya devam eden lazer ameliyat, gözlük veya lensler gibi klasik yöntemler, ışığın kırılma açısını değiştirerek, görüntüyü retina üzerine odaklamayı amaçlamıştır. Ancak bu yöntemler, asıl problem kaynağına odaklanmak yerine, sonucu iyileştirmeye çalıştığı için gerçek bir tedavi yöntemi olmanın dışında, çoğu zaman kalıcı değildir.

Miyop görme bozukluğu ile ilgili moleküler biyoloji çalışmaları, retinal dopamin düzensizliğinin, miyopinin gelişmesiyle ilişkili olarak oküler büyümeyi etkilediğini göstermiştir. Bu da, eğer göz içindeki yerel dopamin seviyeleri değiştirilebilirse, miyopi gelişiminin engellenebileceği veya giderilebileceği düşünülmüştür. Bu amaçla Kate Thomson ve arkadaşları, dopaminerjik sistemin düzensizliğinde Parkinson gibi nörolojik rahatsızlıklar için sıklıkla kullanılan Levodopayı, enjeksiyon ve damla yoluyla, önceden yüksek floresan ışıkla miyoplaştırılmış civcivlere belirli aralıklarla uygulamıştır. Sonuç olarak, levodopa uygulamasının oküler büyümeyi yavaşlatarak, göz iç basıncını dengelediği görülmüş ve civcivlerin görmeleri iyileşerek miyopi dereceleri önemli ölçüde azalarak, normal görüşe yaklaşmıştır.

Levodopa kullanımının göz iç basıncı ve sistemik düzeyde etkilerini incelemek için, civcivlerden doku izole edilmiş ve herhangi bir toksisite değerine rastlanmamıştır. Benzer şekilde, memeli modeli olarak fareler üzerinde de güvenlik testleri yapılmış ve testler başarıyla sonuç vermiştir.  Levodopa kullanımı hala miyop tedavisi için uygulamaya geçmedi, insanlar üzerinde de güvenlik testlerine ihtiyacı var. Levodopa ve benzeri işlev gören ilaçlar insan gözüne uyumlu olarak kullanılmaya başlandığında, gözlük, lens ve lazer ameliyatlarına veda edebileceğimiz umulmaktadır.

Yazan: Fadime Arık

Kaynak*

YouTube Kanalımız

Çılgın Fizikçiler (SEO Manager) hakkında 663 makale
Çılgın Fizikçiler ve Bilim İnsanları ekibi ve dışarıdan destek veren gönüllülerin yazıları.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*