İlginç Astronomi Bilgileri 2

İlginç Astronomi Bilgileri

İlginç Astronomi Bilgileri 2

– Fotosentez sırasında birçok bitki, bizim için görünmeyen ışık biçimlerinde fazla enerji yayar.  Bu nedenle, dünyanın bitki büyümesi özel kameralarla uzaydan gözlemlenebiliyor.

– Güneş ışığının, çekirdekten güneşin yüzeyine kadar ulaşması 170.000 yıl sürer. Güneşin yüzeyinden dünyaya gelmesi için ise, ışığın sadece 8 dakikaya ihtiyacı vardır. Güneşin çekirdeğinden yüzeyine kadarki yolculuğunun çok uzun sürmesinin sebebi : Çekirdekte trilyonlarca atomun oluşmasından sonra devamlı çarpıştıklarından yolları saptırılır ve bundan dolayı güneş yüzeyine giden yolculukları çok daha uzun sürer.    

– BMW son zamanlarda ışığın % 99’unu “yutan” ve bu nedenle koyu siyah görünen bir boya kullanarak gösteri arabası üretti. “Bu çok yoğun siyah boya ” aslında uzay yolculuğu için geliştirildi. Çok yoğun siyah boyayla kaplı teleskopların mercekleri ışığı dağıtmaz, bu da uzak galaksiler gibi soluk nesneleri gözlemlemeyi zorlaştıran yansımaları önler.

İlginç Astronomi Bilgileri 2

– Gökbilimci Wilhelm Herschel, 13 Mart 1781’de Uranüs gezegenini keşfetti. Antarktika ancak 39 yıl sonra, 1820’de keşfedildi.

– Dünyanın en büyük radyo teleskopu olan Çin’deki “FAST”, diğer şeylerin yanı sıra dünya dışı yaşamı aramak içinde kullanılıyor.  Ana aynanın çapı 500 m’dir.  Teleskobun elektromanyetik radyasyonla çalışmasını aksatmamak için 9.000 kişinin olduğu teleskoba yakın yerleşim yeri tamamen boşaltıldı.

– Elon Musk ve bazı Gökbilimciler yoğun tartışma içinde. SpaceX patronu, İnternet’e küresel erişim sağlamak için uzaya yaklaşık 30.000 mini uydu fırlatmak istiyor.  Gökbilimcilere göre, mini uydular gökyüzünde parlak görünürler ve uzayı keşfetmek için Dünya’daki sayısız teleskopun görüşünü kısıtlayabilirler. Açıkçası, bu uyduların fırlatılması bir felaket olacak çünkü gökyüzü bir daha asla aynı olmayacak, diyorlar.

– Güneş sistemimizde kütleçekimsel etkilerden dolayı 9. gezegen olması gerektiği kesindir.  İki astrofizikçi şimdi tamamen yeni bir olasılık öneriyor : Ya Gezegen Dokuz bir gezegen değil de küçük bir karadelik ise olasılığı tartışılıyor.

– Mars “paslı bir gezegen” dir ve kırmızı rengini yüzeyindeki ve atmosferindeki ,halk arasında “pas” olarak adlandırılan demir oksitlere borçludur.

– Güneş küçük bir altın miktarı mevcuttur. Güneş çok büyük olduğu için, bu küçük miktardaki altın bile 1,2 trilyon kilogramlık inanılmaz bir kütleye sahiptir.

– Satürn halkaları en ince noktalarında sadece 10 metre kalınlığındadır.  Toz, buz ve kayalardan oluşurlar.

– Stephen Hawking aynı zamanda bir çocuk kitabı yazarıydı.  Kızıyla birlikte, güneş sistemi ve evren fenomenlerini de ele alan üç çocuk kitabı çıkardı.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak : Doktorwissenschaft 

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*