İlginç Sorular ve Cevapları 10

Genel Kültür Bilgileri 3

İlginç Sorular ve Cevapları 10

– Antik sanat heykellerinde neden çoğu zaman insanlar çıplaktır?  

Antik sanatın heykelleri veya tabloları çoğu zaman çıplak insanları tasvir ediyor çünkü çıplaklık geçmişte daha sonraki zamanlarda olduğu kadar tabu değildi. Bu yüzden o zamanlar erkekler çıplak spor yapıyorlardı.  Ayrıca güzel bir vücudun sağlığın ve üretkenliğin yanı sıra iç güzelliğini de gösterdiğine inanılıyordu.  Ünlü insanlar bu nedenle heykellerle vücutlarını sergilemede sakınca görmediler.

– Hangi hayvan, insanı en çok öldürür?

İnsanlar için en tehlikeli hayvan sivrisinektir.  Her yıl yaklaşık 725.000 kişi sivrisinek ısırıklarından ve bunların yaydığı hastalıklardan ölmektedir.  En tehlikeli hastalık, her yıl 400.000’den fazla insanın hayatını kaybettiği sıtmadır.

– Güneşe baktıktan sonra neden lekeler görüyoruz?  

Retinada görsel hücreler var.  Güneşe baktığımızda bunlar aşırı ışıkla dolar.  Işık kaynağından uzaklaşmışta olsak, fotoreseptör hücrelerinin normal durumuna geri dönmesi zaman alır.  Vücudun tepki süresi sinyalleri aldığı zamandan daha uzundur.  Bu nedenle gözlerimizi kapattığımızda bile kısa bir süre retinadaki lekeleri görürüz.

İlginç Sorular ve Cevapları 10

– Sivrisinek soktuğunda neden kaşınırız? 

Sivrisinek, ısırdığında kanın pıhtılaşmasını önleyen ve kanın sivrisinek gövdesine daha kolay akmasını sağlayan tükürük enjekte eder.  Tükürük insanlarda alerjik bir reaksiyonu tetikleyerek histamin salgılanmasına sebep olur.  Bu hormon ise yabancı maddeleri uzaklaştırırken şişlik ve kaşıntıya neden olur.

– Kaç yaban arısı sokması ölümcüldür? 

Yaban arısı sokmaları, aynı günde, normalde 100’den fazla ise hayatı tehdit eder.  50 defa sokma ise çocuklar için ölümcül tehlike içerir.  Bununla birlikte, boyun, yüz veya ağızdan arı sokması, eldekinden daha tehlikeli olduğundan, bu aynı zamanda nereden sokulduğunuza da bağlıdır.  Bununla birlikte, alerjisi olanlar dikkatli olmalıdır, çünkü tek bir sokma bile onlar için hayati tehlike oluşturur.

– Vücuttaki morarmalar nasıl oluşur?

Örneğin düşme durumunda kan damarları cilde zarar vermeden yırtılabilir. Bu durumda kan, komşu dokuya dağılır, böylece deri altında kırmızımsı bir renk belirir.  İyileşme sırasında kan parçalanır ve yaralanmadan en geç dört gün sonra mavi bir renk değişikliğine neden olur.

– Neden kahverengi ve beyaz tavuk yumurtası var? 

Yumurta kabuğu rengi genetiktir ve bireysel olarak tavuğun ırkına bağlıdır.  Bazı bezler renkten sorumludur ve kabuk için açık veya koyu pigmentler sağlar.  Yeşil veya turkuaz yumurta bırakan tavuklar bile var.  Fakat yumurtanın tadı ve besin içeriği tüm yumurtalarda aynıdır.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Wissenaktuell

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*