İlginç Sorular ve Cevapları 7

Genel Kültür Bilgileri 3

İlginç Sorular ve Cevapları 7

– Mevcut çekirge salgını ne kadar kötü?  

2020 yılında Doğu Afrika’da çekirge saldırısı oldu. Çöl çekirgelerinin sürüleri yüz milyonlarca hayvandan oluşmaktadır.  Sürüler 60 kilometre uzunluğunda ve 40 kilometre genişliğindedir.  Günde 150 kilometreye kadar yol alırlar ve birkaç dakika içinde tüm otlakları ve tarlaları yerler.  Kenya’da Saarland kadar büyük bir sürü gözlemlendi.  Bu durumda Birleşmiş Milletler, 25 milyona kadar insanın açlıkla tehdit edilebileceği konusunda uyardı.

– Yemek yedikten sonra uzanmalı mıyız? 

Vücut dik pozisyonda yemek yemek ve sindirmek için tasarlanmıştır.  Yemekten sonra uzanırsanız yavaşlar ve sindirimi zorlaştırırız.  Ayrıca gıda, mide asidi üretimini uyarır.  Bu yemek borusuna geri akabilir ve sonra mide ekşimesi yaşayabilirsiniz.  Bu nedenle, yemek yedikten biraz daha sonra oturmalı hatta yürüyüş yapmalısınız.

– Arkadaşlar neden bu kadar önemli?  

İyi arkadaşlıklar refahı artırır.  Hatta kardiyovasküler hastalık ve depresyon riskini azaltırlar.  Arkadaşlar ayrıca çevrelerindeki stres hormonu kortizolün salınımını da engelleyerek stresi ve kaygıyı azaltır.  Ek olarak, etrafınız iyi arkadaşlarla çevriliyken ortalama yaşam süresiniz artar.

İlginç Sorular ve Cevapları 7

– Kale ve şato arasındaki fark nedir?  

Kaleler, esas olarak 6. ve 15. yüzyıllar arasında savunma amacıyla inşa edilmişlerdir, bu nedenle büyük yapılarla karakterize edilirler.  Bu yüzden pragmatik bir bakış açısıyla döşenmişlerdi ve son derece kalın duvarları vardı.  15. yüzyılda başlayan şatolar muhteşem bir şekilde tasarlandı ve çoğunlukla temsil amaçlı kullanıldı, bu yüzden çok lüks mobilyaları ve bahçeleri bulunur.

– Ortalama olarak kaç arkadaşımız var? 

Ortalama olarak, bir insanın gerçekten iyi ve gerçek üç arkadaşı vardır.  Ayrıca yaklaşık on iki normal arkadaşlığı sürdürür.  Bunlar genellikle doğum günü için davet ettiğimiz ve hakkınızda biraz daha fazla şey bilen kişilerdir.

– Benzin istasyonunda cep telefonu neden yasak?  

Benzin pompalarındaki yasak işaretleri genellikle insanlara cep telefonlarının yasak olduğunu hatırlatır.  Bunun nedeni cep telefonunun pilidir.  Cep telefonu düşerse ve pil yerinden çıkarsa kıvılcımlar oluşabilir ve dökülen benzini tutuşturabilir.  Bununla birlikte, daha yeni cep telefonlarındaki piller genellikle kalıcı olarak yerleştirilmiştir, bu nedenle risk çok düşüktür.

– Dünyanın yüzde kaçı su ile kaplıdır?

Toplamda, dünya yüzeyinin yalnızca% 29’u kara tarafından kaplanmaktadır.  Buna karşılık, dünya yüzeyinin% 71’i su ile kaplıdır.  Bunun% 97,4’ü tuzlu su,% 2,6’sı buz ve kar ve yalnızca% 0,3’ü tatlı sudur.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Wissenaktuell

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*