İlginç Sorular ve Cevapları 8

Genel Kültür Bilgileri 3

İlginç Sorular ve Cevapları 8

Neden tüm gezegenler yuvarlaktır?  

Yuvarlak şeklin nedeni yerçekimidir.  Gezegenlerimiz birçok küçük parçanın çarpışmasıyla oluştu.  Belli bir boyuttan itibaren tüm kütleler yoğun bir şekilde bir cismin merkezine çekilir.  Yerçekimi o zaman sadece daha fazla parça çekmekle kalmaz, aynı zamanda  kendi merkezindeki çekiş gücünü de artırır.  Gezegenler giderek daha yuvarlak bir şekle bürünür. Dolayısıyla, artan yerçekimi nedeniyle çıkıntılar artık tutunamaz hale gelir.

– Neden hayvanların kuyrukları var ve insanların yok?  

Kuyruk birçok hayvan için çok önemlidir.  Örneğin inekler onu sinek çırpma teli, bazı maymunlar tırmanma için yardımcı bir uzuv, tilkiler ısınma ve köpekleri iletişim için kullanır.  İnsanlar, goriller ve diğer bazı hayvanlar ise iletişim ve denge için ihtiyaç duymadıkları için kuyrukları yoktur.  İhtiyaç olmadığı için, insanda kuyruk, evriminde azaldı.

İlginç Sorular ve Cevapları 8

– Elma çekirdeği gerçekten zehirli mi?

Sıklıkla elma çekirdeklerinin zehirli hidrojen siyanür içerdiği söylenir.  Aslında, insan elma çekirdeklerini vücutta hidrojen siyanüre dönüştürülen Amigdalin’e sahiptir .  Bununla birlikte, amigdalin miktarı o kadar azdır ki vücuda zarar vermez.  Zehirlenmeye yol açabilmeleri için büyük miktarlarda elma çekirdeğini çiğnemek gerekir.

– Kan kırmızı iken damarlar neden mavidir?  

Kanımızın kırmızı rengine rağmen damarlar mavi görünür.  Gün ışığı ciltte yarım milimetreden daha derine ulaşır.  Işık bir damara çarparsa, uzun dalgalı kırmızı ışığın bir kısmı kan tarafından emilirken, kısa dalgalı mavi ışık yansıtılır ve ardından gözlerimiz tarafından emilir.  Bu, damarların gözümüze mavimsi görünmesini sağlar.

– Plastik tabaklar neden bulaşık makinesinde kurumuyor?  

Plastik tabakların genellikle bulaşık makinesinden sonra kurutulması gerekir.  Bunun nedeni, plastiğin düşük iletkenliğe sahip olması ve son durulama işlemi sırasında ısıyı emememesidir.  Bu, plastiğin üzerinde birkaç damla su bırakır.  Cam veya porselen ise iletkenliklerinden dolayı ısıyı emebilir.  Bu, bulaşık makinesinde kuruması için sıcak yüzeyinde buharlaşmasına neden olur.

– Bir ilaç vücutta nerede çalışması gerektiğini nasıl bilir?  

Çoğu ilaç, bağırsak duvarından emilip kan aracılıyla vücuda dağıtmadan önce bağırsaklara girer.  İlaçlar daha sonra uygun reseptörler üzerinde çalışır.  Bununla birlikte, her reseptör birkaç hücre tipinde bulunur.  İlaçlar bu nedenle tam olarak nerede çalışacaklarını bilemezler.  Onun içinde yan etkileri de vardır.  Bazende iki farklı yerdeki ağrıyı dindirebilir. Örneğin bir baş ağrısı hapı uzuvlardaki ağrıyı da hafifletebilir.

Çeviri: İ. KAYA 

Kaynak: Wissenaktuell

YouTube Kanalımız

Tükenmez Kalem (Altın Yazar) hakkında 286 makale
Bilim sever, bilim yazarı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*